جهان

بازگشت۵۶۰۰ تبعه خارجی از مناطق تحت کنترل داعش

دستکم5600 تن از اتباع ۳۳ کشور مختلف پس از مدتی اقامت در مناطق تحت سنی های تندروی داعش در عراق و سوریه، به کشورهایشان بازگشته‌اند.

 

دستکم5600 تن از اتباع ۳۳ کشور مختلف پس از مدتی اقامت در مناطق تحت سنی های تندروی داعش در عراق و سوریه، به کشورهایشان بازگشته‌اند.

موسسه مشاوره امنیتی «گروه سوفان» در گزارشی اعلام کرد، بازگشت بالقوه تعداد نامشخصی از اتباع خارجی به کشورشان برای نهادهای انتظامی و امنیتی این کشورها یک چالش بزرگ خواهد بود.

این موسسه که مرکز آن در نیویورک است، افزود: میزان تمایل و آمادگی افرادی که به کشورشان بازمی‌گردند، برای سازماندهی مجدد، عضوگیری و ساختن آنچه که از دست داده‌اند، نامشخص است.

این موسسه می‌گوید، قبل و پس از اعلام خلافت خودخوانده داعش در ژوئن ۲۰۱۴ بیش از ۴۰ هزار تبعه خارجی از ۱۱۰ کشور به صفوف این گروه تروریستی پیوسته اند که از این تعداد 5718 نفر اهل کشورهای اروپایی، بیش از 1700 نفر اهل کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق و ۴۳۹ تن اهل آمریکای شمالی هستند.

در نبردهای دو سال اخیر برای بازپس گیری بخش اعظم مناطقی که سابقا در کنترل داعش بود، هزاران تن از عناصر این گروه به هلاکت رسیده و بسیاری از آنهایی که به کشورشان بازمی‌گردند، ممکن است از این گروه تروریستی ناامید شده باشند.

با این حال، «گروه سوفان» در گزارش خود اعلام کرد، بعید نیست که برخی از این افراد هنوز هم بخواهند به اقدامات مسلحانه و خشونت‌آمیز ادامه دهند.

طبق اعلام این موسسه مشاوره امنیتی، تعدادی از سنی های تندروی داعش که در سوریه و عراق حضور داشته اند به گروه‌های افراطی  فعال در فیلیپین، سیناء مصر، افغانستان و لیبی پیوسته‌اند.

 

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا