جهان اسلام

گزارش ماهانه دیده بان حقوق شیعیان (shia rights watch)

 

دیده بان حقوق شیعیان ، تازه ترین گزارش ماهانه خود در مورد بارزترین تعرض های صورت گرفته علیه شیعیان را منتشر کرد که دوره مربوط به روزهای 25 ژوئن تا 25 جولای را در بر می گیرد.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از شفقنا ، در این گزارش بارزترین تعرض های انجام شده علیه شیعیان توسط گروه های مختلف و همچنین عملیات های سرکوب و فعالیت علیه آنان از سوی برخی از نظام ها و دولت های استبدادی به رشته تحریر در آمده است.

سازمان در ابتدای گزارش تاکید کرد که در این گزارش به منابع خبری ویژه مانند افراد و گروه های فعال در زمینه آزادی و حقوق بشر در کشورهای مختلف استناد کرده است.

گزارش  دیده بان حقوق شیعیان در مورد شیعیان به قرار ذیل است:

امارات

کشور امارات در این ماه گروه زیادی از شیعیان را مورد تجسس قرار داد و گروه دیگری را نیز به کشورهایشان بازگرداند.

پاکستان

در کشور پاکستان در روزهای مختلف ماه جولای عملیات انفجاری بزرگی علیه شیعیان صورت گرفت که برخی از آن ها به این شکل است: 

در روز اول جولای در انفجاری در یکی از مساجد شیعیان در پیشاور و کویتا حدود  48  مسلمان شیعی جان خود را از دست داده و 50 نفر دیگر مجروح شدند؛  یک روز قبل از آن در روز سی ام ژوئن در انفجاری در کویتا حداقل 20 نفر کشته و 60 تن دیگر زخمی شدند.

در 16 جولای دست کم 6 تن کشته و روز 25 همان ماه در اثر 2 انفجار در یکی از مساجد شیعیان در مرز افغانستان و پاکستان 50 تن کشته و 150 نفر دیگر زخمی شدند.

بحرین

در بحرین نیز روز به روز به شکنجه مسلمانان شیعی افزوده می شود، دادگاه های این کشور به طور عمدی اقدام به تبرئه تمام عاملان و دست اندرکاران شکنجه شیعیان می کنند.

در روز 26 ژوئن مسوولین دولتی بحرینی اقدام به سلب ملیت از 31 تن از شیعیان کرده و پاسپورت های آن را به دلایل سیاسی از بین برد.

یک روز بعد از آن در روز 27 ژوئن جدای از این که به تشییع کنندگان یکی از شیعیان کشته شده در جریان اعتراضات اهانت شد، نیروهای نظامی اقدام به بازداشت 39 تن از شهروندان شیعی کرد که در بین آن ها یک کرو لال و یک بیمار روانی نیز دیده می شوند.

در روزهای پایانی ژوئن نیزدولت از برخی از آیات عظام مانند «آیت الله النجاتی» خواست تا کشور را ترک کنند، همچنین یکی از دانشجویان شیعی را به اتهام اهانت به پادشاه مورد بازداشت قرار دادند.

از آن جا که شیعیان به برپایی نماز در مساجد تخریب شده بعد از مدت ها ادامه می دهند در روز اول جولای نیروهای نظامی به این گروه از نمازگزاران اهانت کرده و برای متفرق کردن آن ها از گاز اشک آور استفاده کرد.

در روز دوم ماه جولای دستگاه قضایی بحرینی دو افسر نظامی که تا قبل از این دخالت آنان در شکنجه کادر پزشکی اثبات شد بود را مورد تبرئه قرار داد ، در حالی که سازمان های بین المللی بشری و حقوقی تصمیم دادگاه را مورد محکومیت قرار دادند.

از بارزترین موارد شکنجه شیعیان لخت کردن « ریحانه الموسوی» یکی از فعالان حقوقی زن در جریان بازجویی بود که این حرکت زشت و توهین آمیز از سوی سازمان های حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفت.

شکنجه علیه شیعیان بحرین روز به روز افزایش می یابد، روزانه تعداد زیادی از آن ها به بهانه های مختلف مورد بازداشت قرار می گیرند، برخی از آن ها در جریان اعتراضات شکنجه و گروهی دیگر سلب تابعیت می شوند، همچنین مساجد آنان همیشه مورد تعرض قرار گرفته و علمای دینی مورد حبس و تعقیب و بازجویی قرار می گیرند. 

یمن

نیروهای دولتی یمن از ورود کودکی به خاک یمن به دلیل داشتن نام شیعی خودداری می کنند ، « فدک الزهراء الحرازی» کودک یمنی بود که به دلیل داشتن نام شیعی از وارد شدن به خاک یمن منع شد.

در روز 19 جولای دو تن از شیعیان کشته و 4 نفر دیگر توسط گروه های افراطی در صنعا زخمی شدند و در  روز سوم نیز گروهی از سلفی های یمنی به یکی از مجالس بزرگداشت عزای شهید «حسن شحاته» در یکی از حسینیه های یمن حمله کردند.

لبنان

در روز 9 جولای در بیروت انفجاری بزرگ روی داد و دست کم 53 شیعی در آن زخمی شدند، همچنین روز 17 همان ماه در اثر انفجاری دیگر در شرق لبنان یک نفر جان داد و 3 نفر دیگر مجروح شدند.

سوریه

در اثر تنش های داخلی در سوریه میان گروه های تروریستی که از سوی کشورهای عربی و غربی هدایت و حمایت می شوند و نیروهای نظامی، تعداد زیادی از شیعیان جان خود را از دست داده و مورد حمله گروه های تروریستی قرار گرفتند؛ در این بین مرقد حضرت زینب (س) از این حملات دور نبود و مورد تعرض قرار گرفت.

عربستان

در روزهای پایانی ماه ژوئن دو تن از شهروندان در القطیف کشته شدند  و دادگاه عربستان 7 تن از جوانان شیعی را به اتهام شرکت در تظاهرات بین 5 تا 10 سال حبس محکوم کرد؛ علاوه بر آن دادگاه تجدید نظر « شیخ توفیق العامر» از علمای دینی شیعی عربستان را به اتهامات واهی به 4 سال زندان محکوم کرد. 

در روز 12 جولای نیز دو تن از شرکت کنندگان در اعتراضات به 8 و 9 سال محکوم شدند 

عراق

عراق نیز در ماه جولای همچون ماه های دیگر محل درگیری و تنش های گروه های مختلف بوده است، در انفجارهای بزرگ و عملیات انتحاری که در شهرها و مناطق  مختلف آن از جمله بغداد، بابل، المقدادیه، النهروان، جنوب کرکوک و دیالی از سوی احزاب و مجموعه های مختلف روی داد صدها تن از شیعیان کشته و زخمی شدند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا