آفریقااخبارجهانجهان اسلامعلم و فناوریفرهنگ و هنرمصر

انتقاد شیخ الازهر از ترویج اصطلاح «دیانت ابراهیمی»

شیخ الازهر با انتقاد از ترویج اصطلاح دیانت ابراهیمی هدف آن را ادغام ادیان یهودی، مسیحی و اسلام ذیل یک دین واحد و یکپارچه دانست و آن را مخالف آزادی عقیده توصیف کرد.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از رأی الیوم، شیخ الازهر در واکنش به ترویج اصطلاحی موسوم به «دیانت ابراهیمی» گفت: دعوت به چنین موضوعی خوابی پریشان و مصادره آزادی عقیده است و به اصطلاحاتی نظیر جهانی شدن و پایان تاریخ بیشتر شباهت دارد.

شیخ “احمد طیب” در جریان سخنرانی در یک کنفرانس در دانشگاه الازهر گفت: این ادعا هم مانند ادعای جهانی شدن، پایان تاریخ، اخلاق جهانی و موارد از این دست است.

وی افزود: هرچند در ظاهر دعوت به وحدت جامعه بشری، اتحاد آن و نابودی دلایل درگیری‌هاست، اما در واقع دعوت به مصادره ارزشمندترین دارایی‌های بنی بشر یعنی آزادی اعتقاد، آزادی ایمان و آزادی انتخاب است.

طیب خاطرنشان کرد: همه این آزادی‌‌ها را ادیان توحیدی تضمین، و متون صریحی نیز بر آنها تأکید کرده‌اند. در واقع چنین فراخوان‌هایی، خواب‌های پریشان و تضعیف چند برابر درک صحیح واقعیت‌ها و سرشت هاست.

شیخ الازهر خاطرنشان کرد: از رهگذر ایمان ما به رسالت‌های آسمانی، معتقدیم که اجماع مردم بر سر یک دین واحد یا یک رسالت آسمانی واحد، در عرفی که خداوند مردم را با آن آفریده، موضوعی غیرممکن است.

وی ادامه داد: تفاوت مردم در رنگ‌ها و عقاید، خرد و زبان‌هایشان ریشه‌ای است و حتی در اثر انگشت و چشم‌ هایشان هم با هم تفاوت دارند. همه اینها یک واقعیت تاریخی و علمی و قبل از آن یک حقیقت قرآنی است و در قرآن آمده است که خداوند مردم را متفاوت آفریده است و اگر می‌خواست آنها را بر اساس یک عقیده، رنگ، زبان و یا ادراک واحد بیافریند، قطعاً چنین کاری را می‌کرد.

اخیراً اصطلاحی تحت عنوان «دیانت ابراهیمی» در محافل مختلف ترویج می‌شود که گفته می‌شود هدف از آن، ایجاد وحدت بین ادیان یهودی، مسیحی و اسلام و غلبه بر چالش‌ها و درگیری‌های بین انسان‌هاست.

این اصطلاح به‌ویژه پس از عادی‌سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسرائیل بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا