ابراز خرسندی سازمان جهانی دیده‌بان حقوق شیعیان از تشدید اقدامات امنیتی نسبت به حفظ جان اقلیت شیعیان هزاره در پاکستان

 

شیعه رایتس واچ، از اقدامات امنیتی پاکستان جهت حفظ جان شیعیان تقدیر کرد. 

سازمان جهانی دیده‌بان حقوق شیعیان(شیعه رایتس واچ) طی بیانیه از ریاست دادگستری پاکستان، مایان ساقب ناصر جهت توجه به حفظ امنیت اقلیت شیعه هزاره تقدیر کرد. 

شیعه رایتس واچ در بیانیه خود آورده است:

ما از آقای مایان ساقب ناصر، رئیس دادگستری کشور پاکستان، بخاطر به رسمیت شناختن خطراتی که جمعیت هزاره‌های شیعه در پاکستان را تهدید می‌کند و همچنین برداشتن گام‌هایی برای مقابله با این تهدیدها تشکر و قدردانی می‌کنیم.

مایان ساقب ناصر، رئیس دادگستری پاکستان در اوایل ماه می میلادی اعلام کرد که اگر دولت نمی‌تواند امنیت را برای مسلمانان شیعه تضمین کند، پس باید مکانیسم‌هایی برای تضمین آن ایجاد نماید. 

این سخنان، پس از ارائه یک گزارش دقیق درباره مرگ 399 هزاره شیعه در بلوچستان در سال 2011 گفته شد.

در پی این گزارش، رئیس دادگستری پاکستان دستور داد تا بررسی‌های لازم در تمامی ارگان‌های دولتی راجع به مشکلاتی که شیعیان هزاره با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، انجام شود. 

به گفته شیعه رایتس واچ، ساقب ناصر همچنین اعلام کرده است که، ما مسئول تضمین امنیت جان و مال مردم هزاره شیعه در کشور خود هستیم.

گفتنی است، قومیت هزاره غالبا از شیعیان مسلمانی تشکیل شده‌اند که از اهالی منطقه هزاره جات افغانستان هستند.

در سال‌های پس از 1880 میلادی، شیعیان هزاره از ترس پادشاه آن زمان افغانستان، عبدالرحمان خان که دست خود را به خون هزاران شیعه آلوده نموده بود، سرزمین‌های خود را رها کرده و به بلوچستان فرار کردند.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input