اخبارجهانجهان اسلاممرجعیت شیعه

پیام “سازمان جهانی نفی خشونت” به مناسبت روز جهانی مدارا

سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» از مراکز وابسته به بنیاد جهانی آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله، به مناسبت روز جهانی مدارا، پیامی صادر کرد. 

مشروح این پیام که نسخه ای از آن بدست خبرگزاری اخبار شیعه رسیده، به شرح زیر است:

به مناسبت ۱۶ نوامبر، روز جهانی مدارا، سازمان ملل متحد بر تعهد خود در ارتقای تفاهم و درک متقابل بین فرهنگ ها و ملت ها در چارچوب اعلامیه اصول و برنامه کاری مصوب کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۵، تأکید کرد.

تجربه سال ‌های گذشته این حقیقت را ثابت کرده که دنیا دیگر یک دهکده کوچک نیست، بلکه به یک بدن واحدی تبدیل شده است. از این رو هیچ کس در هیچ جای جهان از پیامدهای اختلافات سیاسی، درگیری های مذهبی و دینی، جنگ های نظامی، نزاع های اقتصادی، بلایای زیست محیطی و بیماری های همه گیر در سراسر جهان مصون نیست. 

همه مردم بدون توجه به نژاد، قومیت، دین و مذهب و فرهنگ، اثرات منفی آن را در جزئیات زندگی روزمره خود تجربه کرده اند. شکی نیست تساهل و بی تفاوتی در مواجهه با این چالش های سرنوشت ساز، جهان را در برابر خطرات و بلاها آسیب پذیر خواهد کرد، که ممکن است آن را به سمت فنا و نابودی بکشاند.

چالش های اخیر جهانی این احساس را در بین افراد تقویت کرده است که باید از خود و مشکلات خود مراقبت کنند و چاره ای بیندیشند، و منتظر ابتکار عمل کشورهایشان نباشند و در عین حال به اهمیت استفاده از تکنولوژی و رسانه های اجتماعی برای تعامل با همتایان خود در سراسر جهان، که امیدها و دردهای مشترکی با هم دارند، پی ببرند. 

در اینجا اهمیت مدارا به عنوان عامل مثبت تعامل بین انسان ها با مفاهیم احترام به حقوق بشر، پذیرش دیگران و تنوع در سطوح و اشکال مختلف آن، آشکار می شود.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا