جهان

انتقاد شورای اروپا از رفتار خشونت آمیز پلیس آلمان با پناهجویان افغان

اخیرا کمیته مبارزه با شکنجه شورای اروپا  در گزارشی از نحوه عملکرد پلیس آلمان در برابر پناهجویان افغانستان انتقاد کرده است.

اخیرا کمیته مبارزه با شکنجه شورای اروپا  در گزارشی از نحوه عملکرد پلیس آلمان در برابر پناهجویان افغانستان انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارش، دو نفر از 46 پناهجوی افغانستانی که ماه آگوست سال گذشته از آلمان به افغانستان اخراج شدند، با آزار و اذیت پلیس آلمان روبرو شدند.

کمیته مبارزه با شکنجه شورای اروپا تصریح کرد که این پناهجویان از سوی 100 مامور پلیس همراهی می‌شدند تا آنها را از مراحل اخراج تا فرودگاه کابل تحت نظر داشته باشند..

این کمیته خاطرنشان کرده است که پناهجویان افغانستانی رفتار نسبتا آرامی داشتند، اما دو نفر از پناهجویان در برابر اخراج مقاومت می‌کردند که دست و پاهای آنها با زنجیر بسته شده بود.

در این گزارش آمده است: «یکی از پناهجویان از سوی 6 مامور پلیس محکم گرفته شده بود و یکی از ماموران دست خود را دور گلوی این پناهجوی افغانستانی حلقه کرده بود طوری که امکان تنفس وی به شدت محدود شده بود.

مامور دیگری نیز تمام بدن این پناهجو را با نوارچسب باند پیچی کرده بود و چندین بار برای مدت طولانی وی را مورد آزار جنسی قرار داد و این پناهجو از فرط درد به خود می‌پیچید.»

کمیته ضد شکنجه شورای اروپا تاکید کرده است که این برخورد با پناهجویان افغانی بسیار ناشایسته است و دولت آلمان باید هر چه سریعتر بکارگیری این روش‌ها از سوی پلیس را ممنوع اعلام کند.

شکنجه و اخراج اجباری پناهجویان افغانستان از کشورهای اروپایی، به ویژه آلمان در حالی صورت می‌گیرد که ناامنی‌‌ها در این کشور به شدت گسترش یافته و از غیرنظامیان تلفات می‌گیرد.

در پی تشدید ناامنی‌ها در افغانستان هزاران تن از روی اجبار کشورشان را ترک کرده و راهی اروپا شدند که بیشتر آنها در آلمان درخواست پناهندگی داده‌اند.

بسیاری از نهادهای حامی پناهجویان اخراج اجباری پناهچویان افغانستانی را از کشورهای اروپایی، متضاد با ارزش‌های انسانی دانسته و وضعیت امنیتی و اجتماعی در افغانستان را نامساعد می‌دانند.

با این حال روند اخراج اجباری پناهجویان افغانستانی از کشورهای اروپایی بویژه آلمان همچنان ادامه دارد و در ماه های اخیر نیز ده‌ها نفر از آنها از کشورهای اروپایی به کابل اخراج شدند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا