جهان

قطعنامه توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن وتو شد

رئیس جمهور آمریکا با وتوی قطعنامه توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن در کنگره، برای دومین بار در دوران ریاست جمهوری خود از حق وتو استفاده کرد.

 

 

 

رئیس جمهور آمریکا با وتوی قطعنامه توقف حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن در کنگره، برای دومین بار در دوران ریاست جمهوری خود از حق وتو استفاده کرد.

«دونالد ترامپ» درخصوص وتوی این مصوبه روز پنجشنبه گذشته در توئیتر خود نوشته بود: این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من است که زندگی شهروندان و نظامیان آمریکایی را امروز و در آینده به خطر می‌اندازد.

وی می‎گوید از آنجایی که هیچ نیروی نظامی آمریکایی در یمن حضور ندارد، تصویب چنین قطعنامه‌ای غیر ضروری است.

این قطعنامه پیشتر در اسفند و فروردین به ترتیب در مجالس سنا و نمایندگان آمریکا تصویب شده بود. 

حامیان این قطعنامه بر این باورند که نیرو‌های ائتلاف سعودی در جنگ یمن از تسلیحات آمریکایی برای قتل عام غیرنظامیان استفاده کرده‎اند. 

برخی از اعضای دموکرات کنگره آمریکا، در ماه‌های اخیر اعلام کردند حمایت نظامی این کشور از عربستان و متحدانش در جنگ یمن بدون تصویب کنگره و برخلاف قانون اساسی است. به همین دلیل تلاش دارند تا اعلام جنگ را که از اختیارات قانونی کنگره است به آن بازگردانند.

به گفته کارشناسان، وتوی این قطعنامه مشترک دو مجلس آمریکا که گامی برای محدودیت اختیارات ترامپ در اعزام نیرو‌های این کشور به عملیات خارجی به نظر می آید، قابل پیش بینی بود. 

برای بی اثر کردن این وتو می‌بایست دو سوم سنا و مجلس نمایندگان حمایت خود از این قطعنامه را اعلام کنند ولی احتمال این اتفاق به دلیل اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا بسیار کم است. 

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از پاسخ به سوالی مبنی بر لغو وتوی رئیس جمهور خودداری کرد.

پلوسی سه شنبه شب در بیانیه‌ای از ترامپ خواسته بود اولویت را به صلح و نه به سیاست بدهد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا