جهان

اجرای طرح «از مسجد من دیدن کنید» در سراسر بریتانیا

برنامه بازدید از مساجد بریتانیا برای پنجمین سال پیاپی امسال ۳ مارس (امروز ۱۲ اسفند) در ۲۵۰ مسجد در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی در حال برگزاری است.

 

برنامه بازدید از مساجد بریتانیا برای پنجمین سال پیاپی امسال ۳ مارس (امروز ۱۲ اسفند) در ۲۵۰ مسجد در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی در حال برگزاری است.

این برنامه به همت شورای مسلمانان بریتانیا، طراحی شده و هدف آن آشنا کردن غیر‌مسلمانان با آداب و باورهای اسلامی و آیین‌هایی که در مساجد برگزار می‌شود، اعلام شده است.

روز بازدید از مساجد نخستین بار در سال ۲۰۱۵ با مشارکت ۲۰ مسجد برگزار شد اما با استقبال عمومی از این طرح، اکنون تعداد مساجدی که در این روز پذیرای غیرمسلمانان هستند به بیش از ۲۰۰ مسجد رسیده است.

در سال  ۲۰۱۸، در این روز، نخست وزیر انگلیس، رهبر حزب کارگر و شهردار لندن از مساجد محل اقامت خود دیدن کردند.

با این حال، علاوه بر این روز که تعداد زیادی از مساجد، همزمان درهای خود را بر روی مردم باز می‌کنند، برخی مساجد در روزهای دیگر نیز پذیرای عموم مردم هستند و در مناسبت‌های دیگری در طول سال از غیرمسلمانان در مساجد استقبال می‌شود.

صدها داوطلب در سراسر بریتانیا با ارسال دعوت‌نامه به همسایگان غیرمسلمان خود، آنها را به بازدید و طرح سؤالات خود درباره اسلام دعوت می‌کنند.

در این روز ضمن پذیرایی از مهمانان با خوراکی و نوشیدنی حلال، قسمت‌های مختلف مسجد به بازدید‌کنندگان نشان داده‌ می‌شود.

در برخی مساجد نیز برای حضار فیلم‌هایی درباره اسلام پخش می‌شود یا نمایشگاه‌های عکس برگزار شده و کارهای خیریه مسجد برای مردم شرح داده می‌شود.

«کریستین» یکی از بازدیدکنندگان که سال گذشته به همراه خانواده از مسجد «آبردین» در اسکاتلند دیدن کرده بود، می‌گوید: دختران من بازدید از مسجد را بسیار دوست داشتند. آنها مطالب پوسترها را خواندند، غذایی خوشمزه خوردند؛ نمازگزاران را تماشا کردند و با کودکان دیگر بازی کردند. راحت‌تر و دلپذیر‌تر از این امکان نداشت.

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا