جهان

سکوت مرگبار در برابر شکنجه و آزار مسلمانان چین

گاردین، با انتشار گزارشی درباره اوضاع مسلمانان اویغور منطقه سین‌کیانگ چین، نوشت: کشورهای اسلامی نسبت به سرکوب و شکنجه مسلمانان چین تنها سکوت اختیار کرده‌اند.

 

گاردین، با انتشار گزارشی درباره اوضاع مسلمانان اویغور منطقه سین‌کیانگ چین، نوشت: کشورهای اسلامی نسبت به سرکوب و شکنجه مسلمانان چین تنها سکوت اختیار کرده‌اند.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از روزنامه انگلیسی زبان گاردین، جامعه جهانی به خصوص کشورهای اسلامی در برابر سرکوب و فشاری که مسلمانان اقلیت ایغور در چین با آن رو به رو هستند، در سکوتی عمیق فرو رفته اند.

این روزنامه در ادامه نوشت: در عین حال، به تازگی تحرکاتی نه چندان پایدار در عرصه بین‌الملل برای توجه بیشتر به این اقلیت، آغاز شده است.

این گزارش در ادامه با اشاره به درخواست «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از پکن برای تضمین دستیابی ناظران به اطلاعات موردنظر خود در سایه انتشار گزارش‎های نگران‌کننده نوشت: حکومت چین در پاسخ به این درخواست با فرافکنی، از باشله خواست حاکمیت این کشور را به رسمیت بشناسد.

در ادامه این گزارش با اشاره به هشدارهای بین‎المللی در ارتباط با وضعیت سختی که مسلمانان چین در آن به سر می‌برند، آمده؛ اردوگاه‎های بازداشت مسلمانان در منطقه سین کیانگ واقع در شمال غرب چین نشان‌دهنده افزایش چشمگیر سرکوب‌ها در چند سال اخیر بوده و براهمیت ژئواستراتژی این منطقه اشاره دارد.

گاردین منطقه سین کیانگ را دارای حکومتی پلیسی ـ دیجیتالی و مملو از نقاط بازرسی و دوربین‎های امنیتی توصیف و تصریح کرد: مردم این منطقه به محض سفر به خارج و یا برپایی شعائر دینی و یا حتی سخن نگفتن به زبان چینی بازداشت می‌شوند.

مسلمانان اویغور در منطقه سین‌کیانگ چین با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند و حکومت چین فشار زیادی را علیه آن‌ها اعمال می‌کند که این موضوع با اعتراض نهادهای بین‌المللی حقوق بشری مواجه شده است.

 

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا