جهان

وزیر کابینه بلژیک: حجاب جایی در مدارس بلژیک ندارد

یک وزیر دولتی در بلژیک اعلام کرده که حجاب باید در مدارس این کشور ممنوع شود.

 

یک وزیر دولتی در بلژیک اعلام کرده که حجاب باید در مدارس این کشور ممنوع شود.

«زوهال دمیر» که نخستین وزیر کرد در کابینه بلژیک می باشد، اخیرا سخنانی علیه حجاب زده و گفته که حجاب هیچ جایگاهی در مدارس ندارد.

دمیر مدعی شده است که مدرسه باید فضایی مانند خانه  داشته باشد و دانش آموزان باید در آنجا احساس آزادی کرده و حجاب در مدارس جایی ندارد.

براساس گزارش هایی از دفتر این وزیر کابینه، وی همچنین گفته است که حجاب در سنین پایین و پایین تر آغاز می شود و این یک مشکل است. او همچنین حجاب داشتن دختران در مدارس را «نابرابری» دانست.

این وزیر کرد کابینه بلژیک، اعلام کرده که ممنوعیت حجاب در مدارس باید در برنامه دولت پس از انتخابات 2019 قرار بگیرد، هرچند پیشنهاد وی از هم اکنون با مخالفت هایی به ویژه ای سوی مقامات کلیسای کاتولیک قرار گرفته است.

«لوین بووه» سرپرست شبکه مدارس کاتولیک در این باره گفت: دولت حق ندارد چنین ممنوعیت هایی را در مدارس اجرایی کند. البته شاید مدارس بتوانند مستقل عمل کنند و اجبار در حجاب را گزارش دهند، اما اینکه یک سیاستمدار بخواهد در این رابطه مداخله کند نه به نفع مدارس و نه به نفع دانش آموزان است.

مسئله ممنوع سازی حجاب در سال های اخیرا به بحثی جنجالی در بلژیک تبدیل شده است.

برای مثال در شهر بندری آنتورب پوشیدن حجاب در مدارس ممنوع گردید و سپس کارکنان دولتی از داشتن حجاب اسلامی منع شدند. در همین راستا مقامات دولت بلژیک برای فرار از اینکه به تبعیض متهم شوند، داشتن صلیب و ستاره داوود را نیز ممنوع ساختند.

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا