جهان

انتقاد از چاپ کتاب ضداسلامی نویسنده جنجالی آلمان

ناشر سابق کتاب‌های «تیلو زاراسین»، نویسنده جنجالی و اسلام‌ستیز آلمان از تصمیم انتشارات «فینانزبوخ» این کشور برای انتشار کتاب جدید زاراسین انتقاد کرد.

 

ناشر سابق کتاب‌های «تیلو زاراسین»، نویسنده جنجالی و اسلام‌ستیز آلمان از تصمیم انتشارات «فینانزبوخ» این کشور برای انتشار کتاب جدید زاراسین انتقاد کرد.

دو هفته قبل از انتشار کتاب تیلو زاراسین، نویسنده جنجالی و اسلام‌ستیز آلمان، ناشر سابق او از انتشار این کتاب انتقاد کرده است. توماس راتنو، عضو هیئت مدیره انتشارات راندوم هاوز و ناشر DVA، در گفت‌وگو با روزنامه «سایت»، از دلایل منتشرنشدن کتاب زاراسین و قطع همکاری با او صحبت کرده است. کتاب جدید زاراسین با عنوان «تصاحب خصمانه – چگونه اسلام مانع پیشرفت می‌شود و جامعه را تهدید می‌کند» قرار است در ۳۰ آگوست(هشتم شهریورماه سال جاری) توسط انتشارات فینانزبوخ منتشر شود.

راتنو به سایت گفت که دست‌نویس کتاب زاراسین که او آن را رد کرده، اسلام را به عنوان معضل بشری نشان داده است.

به گفته او این کتاب نشان می‌دهد کسی که ذهنیت خود را با قرآن شکل می‌دهد،‌ به سختی شخصیتش رشد می‌کند. به همین دلیل، مدیران انتشارات راندوم هاوز ترسیدند که با انتشار این کتاب، اسلام‌هراسی در جامعه تشدید شود و به همین دلیل، خواستار اصلاحات جامع در این کتاب شدند.

به گفته راتنو، زاراسین همیشه خودش را توجیه می‌کند. حتی زمانی که درباره کتاب «آلمان خودش را از بین می‌برد» بحث‌های زیادی به وجود آمد، او تنها از خودش دفاع کرد. با این حال، به گفته او کتاب جدید استدلال‌های ضعیفی دارد. رانتو همچنین اظهار داشت که زاراسین از طرف سیاستمداران نیز مورد انتقاد قرار گرفته و ممکن است که نگرش عمومی بر چاپ کتاب تأثیر بگذارد.

با این وجود، ‌زاراسین در گفت‌وگو با سایت، همه این اتهامات را رد کرد و گفت:«همه نقل قول‌ها در کتاب من مستند و منابع قابل شناسایی هستند.» به اعتقاد زاراسین، با این شرایط، او بیشتر مورد قبول عموم مردم قرار خواهد گرفت. او در این باره گفت:«اگر کتاب‌های قبلی من را خوانده باشید، به راحتی این موضوع را حس می‌کنید. متأسفانه آنچه در کتاب «آلمان خودش را از بین می‌برد» نوشتم، به حقیقت پیوست».

بعضی از سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات آلمان پیش از این اعلام کرده بودند که در صورت چاپ کتاب جدید زاراسین، عضویت او در این حزب مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پیش از این نیز،، سناتور پیشین حزب سوسیال دموکرات آلمان در سنای برلین و عضو هیئت مدیره دویچه بانک با نگارش کتاب «آلمان خودش را از بین می‌برد» و انتشار تئوری‌هایش درباره سیاست‌های پناهندگی در سال ۲۰۱۰ و بحث‌های انتقادی درباره اسلام باعث ایجاد موجی از خشم و بحث در جامعه آلمان شد. با این حال تلاش برخی از اعضای حزب سوسیال دمکرات در سال ۲۰۱۱ برای حذف زاراسین از این حزب ناکام ماند.

 

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا