جهان

یونیسف: یک‌میلیون و ۸۰۰هزار کودک یمنی از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارشی نسبت به وضعیت بحرانی کودکان یمنی هشدار داد.

 

صندوق کودکان سازمان ملل متحد در گزارشی نسبت به وضعیت بحرانی کودکان یمنی هشدار داد. 

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) آماری را درباره پیامدهای جنگ در یمن منتشر کرد که از جان باختن و یا مجروح شدن بیش از 5000 کودک و مبتلا شدن یک میلیون و 800 هزار نفر به سوء تغذیه حکایت دارد.

یونیسف همچنین اعلام کرد حدود دو میلیون کودک از جمله نیم میلیون نفر بعد از تشدید مناقشه در مارس 2015 و مداخله نظامی عربستان سعودی و متحدانش از تحصیل محروم شدند.

یونیسف خاطرنشان کرد بیش از نیمی از جوانان یمنی به آب آشامیدنی و نظام بهداشتی مناسب دسترسی ندارند و با آوارگی، بیماری، فقر و سوء تغذیه رو‌به‌رو خواهند بود.

بر اساس این گزارش یک میلیون و 800 هزار کودک از سوء تغذیه شدید رنج می‌برند و حدود 400 هزار نفر برای زنده ماندن به درمان فوری نیاز دارند.

وبا و اسهال شدید بیش از یک میلیون نفر را گرفتار کرده که کودکان زیر پنج سال یک‌چهارم آنها را تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار این آژانس سازمان ملل متحد، بیش از 5000 کودک در خشونت‌های بعد از مارس 2014 جان باخته و یا مجروح شده‌اند که در مقایسه با آمار مارس 2017 افزایشی 1000 نفری را نشان می‌دهد.

یونیسف خاطرنشان کرد در پایان سپتامبر 2017 نیز، 256 مدرسه به‌صورت کامل تخریب شده بود و 150 مدرسه آوارگان جنگ را در خود جای داده و 23 مدرسه در اشغال گروه‌های مسلح بود.

مریتکسل رلانو، نماینده یونیسف در یمن اعلام کرد کودکان یمنی «از پیامدهای ویرانگر جنگی رنجی می‌برند که در آن نقشی ندارند».

طبق این گزارش، در یمن که فقیرترین کشور خاورمیانه و از جمله کشورهای بسیار فقیر جهان به‌حساب می‌آید بیش از 11 میلیون کودک به کمک انسانی فچوری نیاز دارند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا