جهان

۱۶ سال زندان برای داشتن فایل‌های صوتی قرآنی

مقامات چینی در منطقه سین‌کیانگ در شمال غربی این کشور، یک مرد مسلمان قزاق را به دلیل داشتن فایل‌های صوتی قرآنی به ۱۶ سال و نیم زندان محکوم کردند.

 

مقامات چینی در منطقه سین‌کیانگ در شمال غربی این کشور، یک مرد مسلمان قزاق را به دلیل داشتن فایل‌های صوتی قرآنی به ۱۶ سال و نیم زندان محکوم کردند.

به گزارش رسانه های محلی، منات حمیت، مسلمان ۴۵ ساله از سوی دادگاهی در چین در حالی به تحمل ۱۶ سال و نیم حبس محکوم شده که حتی اجازه برگزاری دادگاه تجدید نظر برای پرونده وی نیز داده نمی‌شود.

خواهر منات که در کشور همسایه، قزاقستان، زندگی می‌کند، گفت: خانواده‌ تلاش زیادی برای کمک به برادرم کردند، اما مقامات چینی از دادن هرگونه اطلاعات در مورد وی و یا پذیرفتن اینکه وکیلی برای او استخدام کنیم، اجتناب می‌کنند.

وی افزود: ما هیچگونه ابلاغیه رسمی دریافت نکردیم و زمانی مطلع شدیم که وی به ۱۶ سال حبس محکوم شده بود. به ما گفتند که وی وکیل داشته اما هرگز موفق به تماس گرفتن با او نشدیم.

وی به دلیل داشتن فایل‌های صوتی قرآنی، در ابتدا به اتهام «انتشار مطالب صوتی و تصویری تروریستی» و «تحریک نفرت نژادی و تبعیض نژادی» دستگیر و در یک دادگاه محرمانه محکوم به حبس شد و هیچ دسترسی به خانواده و وکیل ندارد.

به گفته منابع محلی، مقامات چینی همچنان به سرکوب اقلیت مسلمان قزاق و نیز اقلیت مسلمان اویغور ادامه می‌دهند.

این مقامات تنها در همین ماه صدها نفر از قزاق‌ها را دستگیر و حساب بانکی آن‌ها را مسدود کرده‌ و با اتهاماتی نظیر ارتباط با تروریسم و افراط‌ی گری، آنان را هدف سرکوب قرار داده اند. 

به گفته کارشناسان دینی، یکی از دلایل مهم این گونه رفتارها، معرفی ادیان و مذاهب ساختگی به جای اسلام اصیل و فرهنگ رفیع اهل بیت علیهم السلام است.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا