جهان

نگرانی از نشر تفکرات افراطی با ساخت مسجد توسط آل خلیفه در پایتخت فنلاند

آل خلیفه در نظر دارد مسجد بزرگی را با کمک مالی و فکری عربستان در «هلسینکی» پایتخت فنلاند بسازد.

 

آل خلیفه در نظر دارد مسجد بزرگی را با کمک مالی و فکری عربستان در «هلسینکی» پایتخت فنلاند بسازد.

این تصمیم حکومت آل خلیفه، موج گسترده ای از نگرانی را در میان جوامع اسلامی این کشور ایجاد کرده و این اقدام «منامه» را، آغازی برای تفرقه و شکافت در میان جامعه اسلامی و مسلمانان مقیم این کشور معرفی کردند.

به گفته فعالان اسلامی این کشور، نگرانی ها از آنجا نشأت می گیرد که حکومت بحرین، تحت حمایت فکری و مالی عربستان سعودی قرار داشته و در پروژه ساخت این مسجد نیز، حضور عربستان محسوس است که به این ترتیب، به احتمال زیاد این مسجد به محلی برای تبلیغ وهابیت و افراطر‌گرایی در شهر «هلسینکی» و حتی کشور فنلاند خواهد شد.

شورای شهر هلسینکی نیز با همکاری وزارت امور خارجه این کشور، زمینی بزرگ در مرکز این شهر برای ساخت این مسجد توسط رژیم آل خلیفه اختصاص داده است.

بر اساس برآورد های اولیه، ساخت این مسجد که بیش از ۱۲۰۰ نمازگزار را در خود جای خواهد داد، بیش از ۱۵۱ میلیون دلار هزینه خواهد داشت و شامل نمازخانه ای بزرگ، پارکینگ، پارک و دیگر امکانات رفاهی خواهد بود.

بنا به ادعای مسئولین این پروژه، ساخت این مسجد با چهار مناره بسیار بلند انجام خواهد شد و تا سال ۲۰۲۴ میلادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

گفتنی است همکاری دولت فنلاند با رژیم آل خلیفه که پرونده سیاهی در رابطه با حقوق شهروندی و بشر دارد، انتقادات گسترده ای را از سوی برخی سیاستمداران و فعالان رسانه ای این کشور اروپایی را به دنبال داشته است.

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا