جهان اسلام

وزارت خارجه آمریکا خواستار پایان حملات ائتلاف سعودی به یمن شد

وزارت امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) خواستار پایان حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی علیه یمن شد.

 

وزارت امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) خواستار پایان حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی علیه یمن شد.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از رویترز، «مایک پومپئو» وزیر خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای ضمن درخواست برای توقف درگیری‌ها در یمن، اعلام کرد که مذاکرات طرف‌های یمنی برای پایان دادن به این بحران، باید تا یک ماه آینده آغاز شود.

پومپئو تاکید کرد که حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری سعودی به هر نقطه‌ای در یمن باید متوقف شود و در ازای آن نیز نیروهای یمنی نیز اقدامات خود علیه عربستان سعودی و امارات عربی متحده را پایان دهند.

این در حالی است که پیش از این نیز ژنرال «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا طی اظهاراتی ضمن درخواست برای پایان جنگ یمن، گفت که طی 30 روز آینده باید مذاکرات یمنی‌ها برای رسیدن به صلح آغاز شود. 

جنگ عربستان علیه یمن از ششم فروردین سال 1394 آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

این جنگ که با حمایت سیاسی، تسلیحاتی و مشارکت محدود برخی کشورهای غربی و مشارکت مستقیم برخی کشورهای عربی در قالب «ائتلاف عربی»‌ به رهبری عربستان سعودی ادامه دارد، تاکنون جان ده ها هزار یمنی را گرفته و یا آنها را مجروح ساخته است.

روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست (12 مرداد 97) به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» نوشت، تلفات جنگ در یمن به دستکم ۵۰ هزار نفر رسیده، اما رسانه‌های بین‌المللی همچنان آمار قبلی خود مبنی بر 10 هزار کشته را ذکر می‌کنند. 

طبق اعلام قبلی نهادهای حقوق بشری یمنی، بیش از 30 هزار نفر نیز در نتیجه غیرمستقیم جنگ جان باخته‌اند که عمده آنان بیمارانی هستند که به دلیل محاصره زمینی، هوایی و دریایی عربستان سعودی، یا داروی کافی دریافت نکرده‌اند یا موفق نشده‌اند برای درمان به خارج از یمن منتقل شوند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا