جهان اسلام

بزرگداشت روز جهانی مظلومیت کربلا، در نقاط مختلف جهان

ندای مظلومیت شهر مقدس کربلا در نقاط مختلف جهان طنین انداز شد.

 

ندای مظلومیت شهر مقدس کربلا در نقاط مختلف جهان طنین انداز شد.

شیعیان در سراسر جهان، 19 ذی الحجه «روز جهانی مظلومیت کربلا» را با استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشتند.

آن ها تلاش کردند با معرفی «روز جهانی مظلومیت کربلا»، بیش از پیش، از اعمال پلید وهابی های کوردل و سنی های تندرو در طول تاریخ پرده بردارند و مظلومیت و صلح جویی شیعیان را به جهانیان معرفی کنند.

شیعیان در فضاهای مجازی با تشکیل کمپین ها و با استفاده از عناوینی چون:  #روز_جهانی_مظلومیت_کربلا،  #19_ذی_الحجه  و #اليوم_العالمي_لمظلومية_كربلاء،  سعی در یادآوری حمله وهابی ها به شهر مقدس کربلا داشتند و انزجار خود از این اقدام وحشیانه را اعلام کردند.

همچنین شبکه های ماهواره ای مستقل شیعی با ساخت میان برنامه هایی کوتاه به زبان های مختلف، و نیز با زیر نویس  مناسبت «روز جهانی مظلومیت کربلا»، آن را به دیگران معرفی کردند.

به شهادت تاریخ، در ۱۸ ذی الحجة ۱۲۱۶ قمری، وهابی ها تحت فرماندهی «سعود بن عبدالعزیز» با همراهی ۱۲۰۰۰ نفر از بادیه نشینان نجد و حجاز و با سوءاستفاده از نبودن بسیاری از مردم که به مناسبت عید غدیر به نجف اشرف رفته بودند، به شهر مقدس کربلا حمله ور شدند.

علامه امینی در کتاب «شهداء الفضیله» خود می‌آورد: «وهابی‌ها به زور وارد کربلا شدند و مردم را خاک و خون کشیدند. آنان قبر مطهر امام حسین علیه السلام و حضرت عباس علیه السلام را ویران کردند، و شبکه‌های ضریح مطهر را کندند، اموال آن جا را سرقت کردند و حرم مطهر را به آتش کشیدند.»

مطابق تاریخ،  تعداد شهدا و مجروحان این حمله وحشیانه بین 7هزار تا 2هزار تن بوده، تا جایی که برخی از مورخین آن را عاشورای دوم نامیده اند.

به همین دلیل، مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سید شیرازی (مدظله)، با توجه به این اتفاق در روز عید غدیر خم ( 18 ذی الحجه)، روز بعد از آن یعنی 19  ذی الحجه را «روز جهانی مظلومیت کربلا» نام گذاری کردند و فرمودند:  یورش وحشیانه و بی خردانه ی وهابی‌های کینه توز به شهر مظلوم کربلا، تکرار دوباره‌ی وحشی گری بنی امیه در روز عاشوراست.

گفتنی است، بر اساس شواهد تاریخی، شهر مقدس کربلا دست کم 12 بار توسط دشمنان اهل بیت علیهم السلام مورد حمله قرار گرفته و در برخی موارد حرم های مطهر و کل شهر با خاک یکسان شده، ولی هر بار شیعیان با حضور و همت خود، این شهر و حرم مطهر سیدالشهدا علیه السلام را بار دیگر باشکوه تر از قبل بنا نهادند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا