جهان اسلام

رسیدن اهالی فوعه و کفریا به منطقه سیده زینب دمشق

گروهی از ساکنان فوعه و کفریا که به اجبار از خانه و کاشانه خود کوچ داده شده‌اند به پایتخت سوریه وارد شدند.

 

گروهی از ساکنان فوعه و کفریا که به اجبار از خانه و کاشانه خود کوچ داده شده‌اند به پایتخت سوریه وارد شدند.

پس از کوچ اجباری شیعیان ساکن دو شهرک فوعه و کفریا، که به مدت چهار سال در محاصره سنی‌های تندرو بودند، گروهی از آنان وارد شهرک ‘سیده زینب’ در 10 کیلومتری جنوب دمشق پایتخت سوریه شدند.

اهالی فوعه و کفریا اعلام کردند: مقاومت در برابر تروریسم و چهار سال محاصره، به آنان آموخت که چگونه با قدرت در برابر مشکلات زندگی بایستند.

شیعیان فوعه و کفریا از مقام های دولتی خواستند، محل اسکان آنان را آماده کنند و وسایل اولیه زندگی و امکانات بهداشتی را در اختیار آنان قرار دهند.

استاندار ریف دمشق تاکید کرده مراکز اسکان این افراد در روزهای آینده تجهیز خواهد شد.

نخستین مرحله تخلیه ساکنان فوعه و کفریا در استان ادلب سوریه چهارشنبه گذشته با ورود 121 اتوبوس از طریق معبر العیس در جنوب حلب آغاز شد.

ساکنان فوعه و کفریا به دنبال توافق 26 تیرماه دولت دمشق و گروه های تروریستی از این منطقه واقع در مرزهای شمالی سوریه با ترکیه خارج شدند.

براساس این توافق 6 هزار و 900 شهروند محاصره شده از این دو شهر شیعه نشین در سوریه کوچ داده می شدند، در مقابل دولت دمشق یک هزار و 500 زندانی از گروه های مخالف را آزاد می کرد.

پس از آن که گروه های تروریستی شهر و استان ادلب در شمال غرب سوریه و هم مرز با ترکیه را اشغال کردند، شهرک های فوعه و کفریا واقع در 10کیلومتری شمال شهر ادلب از 28 مارس 2015 (8 فروردین 94) به محاصره کامل سنی های تندرو درآمد و به صورت روزانه هدف حمله های تروریستی قرار می گرفت.

پیش از این توافق سازمان دیده بان حقوق شیعیان بارها به کوچ اجباری شیعیان از منازل خود هشدار داده بود.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا