جهان اسلام

عزاداری شیعیان پاکستان در رسای امیرالمومنین علیه السلام و در یوم علی

شهرهای مختلف پاکستان شاهد برگزاری مراسم شب های قدر و عزاداری شیعیان در شهادت امیرالمومنین علیه السلام بود. 

 

شهرهای مختلف پاکستان شاهد برگزاری مراسم شب های قدر و عزاداری شیعیان در شهادت امیرالمومنین علیه السلام بود. 

شیعیان پاکستان در شهرهای اسلام آباد، کراچی، لاهور، پیشاور، راولپندی، اسکردو، کویته، مولتان، حیدر آباد و بسیاری دیگر از شهرها و مناطق پاکستان در حسینیه ها، با حضور در دسته جات عزاداری در خیابان ها، در میان تدابیر شدید امنیتی، در سوگ شهادت امیرالمومنین علی علیه السلام، برسر و سینه زده و اشک ماتم ریختند.

به گفته پلیس ایالت سند پاکستان، بیش از 5 هزار و 500 افسر پلیس و نیروی وظیفه، تامین امنیت این مراسم را در کلانشهر کراچی بر عهده داشتند.

همچنین آماده باش 72 دستگاه خودروی پلیس، 65 دستگاه موتورسیکلت و 7 دستگاه خودرو زرهی نیز بخشی از برنامه های پلیس این ایالت برای تامین امنیت مطلوب این مراسم در کراچی بود.

در لاهور نیز بیش از 4هزار نیروی پلیس و وظیفه تامین امنیت این مراسم ویژه مذهبی را بر عهده داشتند.

مراسم تشییع نمادین پیکر حضرت علی علیه السلام نیز، یکی از ویژه برنامه های عزاداری در یوم علی علیه السلام در پاکستان است که در شهرهای مختلف این کشور توسط شیعیان برگزار گشت.

بسیاری از شبکه های تلویزیونی از جمله شبکه های خبری پاکستان نیز با پخش گزارش هایی از عزاداری شیعیان این کشور در روز شهادت پیشوای متقیان، برنامه های ویژه ای در این روز پخش کردند و برخی مراسم های عزادرای را به صورت زنده پوشش دادند.

برگزاری مراسم های عزاداری با حضور علما و گفت و گو درباره فضایل و ویژگی های حضرت علی علیه السلام، تهیه برنامه هایی با موضوعات مذهبی و حضور مداحان و قوالی خوان ها در استودیوهای تلویزیونی و اجرای برنامه های مداحی و مرثیه سرایی در سوگ امیرالمومنین علیه السلام، بخش عمده ای از برنامه های شبکه های تلویزیونی پاکستان در روز گذشته و امروز را تشکیل داد.

بسیاری از رسانه های نوشتاری و سایت های اینترنتی پاکستان نیز اخبار و گزارش هایی را به مناسبت یوم علی علیه السلام، منتشر کردند که شامل انواع عزاداری های مرسوم در پاکستان در ایام شهادت امیرالمومنین علیه السلام بود.

شایان ذکر است به گفته آيت الله العظمی شیخ بشیر النجفی مدظله، از مراجع تقلید شیعه، در حدود نیمی از جمعیت 207 میلیون نفری پاکستان را شیعیان تشکیل می‌دهند.

 

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا