جهان اسلام

نظرسنجی رسانه‌ای: رای منفی بیش از ۶۱ درصد مردم اقلیم کردستان عراق به استقلال

در اولین نظرسنجی یکی از معتبرترین رسانه‌ های اقلیم کردستان عراق، بیش از ۶۱ درصد مردم اقلیم کردستان عراق رای «خیر» به‌ استقلال این اقلیم دادند.

 

در اولین نظرسنجی یکی از معتبرترین رسانه‌ های اقلیم کردستان عراق، بیش از ۶۱ درصد مردم اقلیم کردستان عراق رای «خیر» به‌ استقلال این اقلیم دادند.

کانال خبری «ان آر تی» یکی از معتبرترین شکبه‌ های بخش خصوصی در اقلیم کردستان عراق که‌ متعلق به‌ هیچ حزبی نیست، اقدام به‌ برگزاری نظرسنجی پیرامون رفراندوم استقلال کردستان عراق کرد.

بر اساس این گزارش، این نظرسنجی با همان شیوه‌ رفراندوم مورد نظر دولت اقلیم کردستان عراق برگزار شده‌ و با دو جواب «بله‌ به‌ استقلال اقلیم کردستان عراق» و «خیر به‌ استقلال اقلیم کردستان عراق» از مردم کردستان عراق نظرخواهی شده‌ است.

این نظرسنجی به‌ صورت آنلاین انجام شده‌ و ۹۲ هزار و ۸۳ نفر در آن شرکت کردند که‌ از این تعداد ۵۶ هزار و ۸۵۵ نفر از شرکت کنندگان رای «خیر به‌ استقلال اقلیم کردستان عراق» دادند. همچنین ۳۵ هزار و ۲۲۸ نفر هم رای «بله‌ به‌ استقلال اقلیم کردستان عراق» دادند.

از زمان اعلام برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق توسط احزاب این اقلیم، این اولین نظرسنجی گسترده‌ در مورد این تصمیم گیری است، امری که‌ بی شک بر روند برگزاری رفراندوم تاثیر خواهد گذاشت.

شایان ذکر است که‌ حزب تغییر و اتحاد اسلامی از مخالفان این رفراندوم هستند و اعلام کردند که‌ این تصمیم باید از سوی پارلمان اقلیم کردستان عراق و به‌ صورتی قانونی صادر شود.

از دیگر سو به گفته فعالان کرد، بسیاری از شهروندان اقلیم کردستان عراق تصمیم برگزاری رفراندوم را خواسته‌ دولتمردان ترکیه‌ پنداشته و بر این اعتقادند که‌ ترکیه‌ با تحمیل این اتفاق، به‌ دنبال ایجاد شکاف، اختلافات و درگیری بیشتر میان کردها و بغداد است.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا