آسیااخبارجهانجهان اسلامعربستان سعودی

اعدام 81 نفر از جمله 41 شیعه در عربستان سعودی

روز گذشته، 12 مارس 2022، حکومت سنی تندروی آل سعود در عربستان سعودی با اعدام 81 یک انسان که 41 تن از آنها جزو شیعیان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بودند، یکی از فجیع ترین روزهای تاریخ حکومت خود را رغم زد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ آل سعود با این سلسله اعدام ها، یک بار دیگر چهره واقعی، وحشیانه و تندروی خود علیه بشریت بخصوص شیعیان را به نمایش در آورد تا جهانیان این رژیم را بیش از پیش بشناسند.

وزارت کشور عربستان سعودی روز گذشته (شنبه) اعلام کرد که ۸۱ نفر را که به اتهام آنچه داشتن افکار و عقاید انحرافی و ارتباط با گروه های تروریستی و ضد سعودی خوانده شده، اعدام کرده است.

۴۱ نفر از این اعدام شدگان، از معترضان شیعه عربستانی و از اهالی مناطق الاحساء و قطیف در شرق عربستان بودند. اعدام این تعداد شیعه در یک روز در عربستان سعودی کم سابقه بوده اما بی سابقه نبوده است.

آخرین بار که دولت ریاض دست به اعدام گسترده مخالفان زد مربوط به اردیبهشت ۱۳۹۸ می‌شود که ۳۷ نفر از جمله ۳۲ شیعه اعدام شدند.

وزارت کشور آل سعود، در بیانیه دیروز خود مدعی شد که این افراد به ریختن خون بی گناهان، تجاوز به مقدسات شناخته شده دین، هدف قرار دادن عبادتگاه‌ها و تعدادی از مقرهای دولتی و اماکن حیاتی که اقتصاد کشور بر آن استوار است، زیر نظر گرفتن تعدادی از مقامات و اتباع خارجی و هدف گرفتن آنها، زیر نظر گرفتن نیروهای امنیتی و قتل آنها و مثله کردن اجساد برخی از آنها، کاشتن مین، ارتکاب جرایمی نظیر ربودن، شکنجه، تجاوز به عنف، سرقت مسلحانه، قاچاق سلاح و مهمات به داخل عربستان محکوم بودند.

بر اساس این بیانیه، این افراد که حکم آنها اعدام شده به دنبال ناامن کردن و ایجاد فتنه انگیزی و آشوب و هرج و مرج در کشور بودند و یا به مناطق درگیری در خارج از کشور رفته بودند و یا نقشه‌های داعش و القاعده را پیاده کرده بودند.

در حالی چنین ادعایی مطرح شده که آل سعود، خود یکی از اصلی ترین کشورهای حامی سنی های تندروی داعش و القاعده بوده و هست.

وزارت کشور عربستان سعودی همچنین مدعی شد که برخی از این افراد با جنبش الحوثی و گروه‌هایی ضد سعودی در ارتباط بودند و با آنها همکاری اطلاعاتی داشتند.

منابع عربستانی اعلام کرده اند که هفت نفر از کسانی که اعلام شده اند از یمن و یک نفر نیز تبعه سوریه بوده است.

اعدام این ۸۱ نفر در عربستان در حالی است که نهادهای حقوق بشری، می‌گویند که روند دادرسی عادلانه برای بسیاری از زندانیان صورت نمی‌گیرد و اتهاماتی همچون ارتکاب ترور یا ارتباط با تروریست‌ها، به ابزاری برای حذف مخالفان و معترضان تبدیل شده است.

دو ماه پیش یک سازمان حقوقی بین المللی، افزایش ۱۴۸ درصدی موارد اجرای احکام اعدام در سال ۲۰۲۱ در عربستان را تایید کرده بود.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا