اخبارافغانستانجهان اسلام

صلیب سرخ: باید برای تقویت اقتصاد افغانستان اقدام شود

رابرت ماردینی، مدیرکل کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ که به‌تازگی به افغانستان سفر داشته، از کشورهای کمک‌کننده خواسته است که برای تقویت اقتصاد این کشور و جلوگیری فروپاشی خدمات عمومی اقدام کنند.

به گزارش شیعه ویوز، آقای ماردینی صبح امروز (یک‌شنبه، ۸ اسفند) در رشته‌تویتی، وضعیت بشری در افغانستان را نگران‌کننده خوانده است.

او تأکید کرده که کمیته‌ی بین‌المللی صلیب سرخ همچنان در کنار مردم افغانستان خواهد ماند؛ «زیرا آینده نامشخص است».

به تازگی هیأتی از نمایندگان نهادهای کمک‌رسان سازمان ملل هم که وضعیت بشری افغانستان را بررسی کرده، گفته است که سطح نیازهای کمک بشردوستانه در این کشور بی‌سابقه است و بیش از ۲۴ میلیون تن، حدود ۵۹ ٪ از جمعیت افغانستان به کمک‌های نجات‌بخش نیاز دارند.

این هیأت در بیانیه‌ای دیروز (شنبه، ۷ اسفندماه) توسط دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل (اوچا) منتشر شده، خواهان حمایت از فعالیت بشردوستانه در افغانستان شده است.

رینا گیالنی، رییس گروه گفته: «عظمت درد و رنج انسانی و نیازهای عاجل افغانستانی ها، به‌طور غم انگیزی در آنچه ما دیدیم و با افرادی که در جریان ماموریت مان صحبت کردیم، واضح بود، اما این هم آشکار بود که کمک‌کنندگان نیز کاملا به ارائه کمک‌های بشردوستانه اصولی و بدون قیدوشرط به مردم افغانستان، متعهد هستند».

او گفته که با افزایش بحران‌ بشری و اقتصادی در افغانستان، عزم و اراده‌ی جامعه بین‌المللی در حمایت از کارمندان نهادهای بشردوستانه، صحی و دیگر پاسخ‌دهندگان، باید ثابت باقی بماند.»

روی‌کارآمدن سنی های تندروی طالبان که منجر به قطع کمک‌های خارجی و وضع محدودیت مالی شد، اقتصاد افغانستان را که به حمایت‌های خارجی وابسته بود، با فروپاشی کامل مواجه کرده است.

گفته می‌شود در حال حاضر بیش از ۹۰ ٪ مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید مواجه‌اند. به گفته‎ی نهادهای کمک‌رسان، نیاز به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، نسبت به سال گذشته میلادی ۳۰ ٪ افزایش یافته است.

این در حالی است که کشورهای کمک کننده نگران هستند تا سنی های تندروی طالبان از کمک های آنها سواستفاده کنند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا