آسیااخبارایرانجهانجهان اسلامعتبات و اماکن مقدسه

27 جمادی الثانی.. شهادت امامزاده علی بن باقر علیهما السلام

27 جمادی ثانی مصادف است با سالروز شهادت فرزند امام باقر علیه السلام ملقب به سلطان علی علیه السلام.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ آن حضرت برادر امام صادق علیه السلام بودند که با دعوت مردم منطقه کاشان برای ترویج دین اسلام از سوی پدر بزرگوارشان ماموریت یافتند به ایران سفر نمایند.

این امامزاده واجب التعظیم پس از 3 روز جنگ در نبردی نابرابر در منطقه اردهال کاشان به شکل غریبانه ای به شهادت رسیدند.

شهادت علی بن محمد باقر علیهما السلام در روز ۲۷ جمادی‌الثانی سال ۱۱۶ هجری قمری در مهر ماهِ ۵۵ سال پس از واقعه کربلا رخ داد.

به همین جهت آیین سنتی مذهبی قالی‌شویان هر سال در دومین جمعه مهرماه به میزبانی مشهد اردهال، محل شهادت این امامزاده واجب التعظیم و با تشریفات خاصی برگزار می‌شود.

هزاران نفر از فین کاشان و دیگر مناطق به یاد آن واقعه هر ساله چوب به دست، قالی مخصوصی را که به عنوان نمادی از پیکر مثله شده فرزند امام پنجم است، از خادمین آستان مقدس تحویل گرفته و بر دوش خود حسین حسین گویان به طرف چشمه آبی می‌برند.

عزاداران با شستن قالی به‌صورت نمادین آن را در پناه چوب‌ها روی دست گرفته و با ندای یا حسین علیه السلام به سمت آستان مقدس باز‌گرداننده و تحویل می‌دهند.

گفتنی است، آیین سنتی ـ مذهبی قالی‌شویان از سوی یونسکو در فهرست میراث جهانی ناملموس به ثبت رسیده و تنها آیین در حال برگزاری شیعیان بر اساس تاریخ هجری شمسی است.

مشهد اردهال در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی کاشان در کشور ایران قرار دارد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا