آسیااخبارجهانجهان اسلامعربستان سعودی

تخریب یک مسجد و تبدیل آن به سالن اپرا در عربستان سعودی

هر از چند گاهی خبری از سرزمین وحی به گوش می رسد که نشان دهنده فاصله گرفتن بیش از پیش حکومت آل سعود از اسلام است.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ از آزاد شدن فروشگاه های مشروبات الکی گرفته تا باز شدن سالن های مخصوص رقص و پارتی، همه و همه نشان دهنده این حرکت است.

حالا هم خبر تخریب یک مسجد و تبدیل آن به سالن اپرا در این کشور، مثل بمب در رسانه ها و فضای مجازی صدا کرده و موجی از اعتراض ها را علیه آل سعود به دنبال داشته است.

فعالان سعودی در شبکه های ارتباط جمعی، ویدیوی از نمازگزاران یکی از مساجد شهر جده در عربستان پس از ادای آخرین نماز جمعه و قبل از تخریب این مسجد به منظور تأسیس یک پروژه سرمایه گذاری توسط «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را منتشر کردند.

در این ویدیوی منتشر شده، نمازگزاران پس از اقامه آخرین نماز جمعه در مسجد در حال گریه همدیگر را در آغوش گرفتند، در حالی که نمی دانند پس از تخریب این مسجد که سال های بسیاری آنها را دور هم گرد آورده باز همدیگر را ملاقات خواهند کرد یا خیر!

فعالان شبکه های اجتماعی اقدامات مقامات سعودی مبنی بر تخریب کامل محله های مسکونی در استان جده و کوچاندن ساکنان این محله ها و عدم اعطای فرصت به آنها برای یافتن منزل مسکونی به جای خانه هایشان که در معرض تخریب کامل قرار گرفته را محکوم کردند.

تخریب مسجد در حالی صورت گرفت که “محمد بن سلمان” یک پروژه سرمایه گذاری جدید برای ساخت چهاربنای مهم جهانی «خانه اپرا، موزه، استادیوم ورزشی و حوضچه های اقیانوسی و مزارع مرجانی» را علاوه بر ده پروژه توریستی ویژه را در چارچوب اجرای برنامه های چشم انداز ۲۰۳۰ در این شهر آغاز کرده است.

در چند روز گذشته، فعالان شبکه های اجتماعی با دو هشتگ تخریب جده و تهدید جده، بر این که یک فاجعه بشری، اجتماعی و اقتصادی دست کم به بیش از یک میلیون نفر لطمه خواهد زد، تأکید کردند.

این فعالان خاطرنشان کردند که شهرداری جده به ساکنان این محله ها ۴۸ ساعت و به برخی فقط ۲۴ ساعت فرصت داده و به برخی نیز دستور تخلیه فوری خانه هایشان را داده است. این فعالان با تأکید بر آن که غرامتی که به برخی داده شده، به اندازه یک سوم ارزش خانه هایشان هم نیست، افزودند که شهرداری جده قبل از اخطار، آب، برق و خدمات را قطع می کند.

این فعالان فضای مجازی، ویدیویی که بیانگر ناراحتی ساکنان جده نسبت به تهدید یک شبه برای تخلیه منازل و کوچه هایی که در آن بزرگ شده اند را منتشر کردند.

در پایان لازم به یادآوری است که تخریب مسجد به دستور مقام های ارشد آل سعود که مخالف نص صریح آیات قرآن کریم درباره عدم تخریب مساجد است، اولین اقدام ضد اسلامی این خاندان به شمار نمی رود، بلکه آزاد شدن خرید و فروش مشروبات الکی تا باز شدن سالن های مخصوص رقص و پارتی در شهرهای مختلف عربستان، از دیگر اقدام های صورت گرفته توسط آل سعود در چند سال اخیر به شمار می رود.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا