اخباراروپاجهانجهان اسلام

انحلال شورای مسلمانان فرانسه توسط دولت

۲۰ سال پس از تأسیس شورای مسلمانان فرانسه، مقامات این کشور اعلام کردند قصد دارند سازمان دیگری با عنوان مجمع اسلامی را جایگزین آن کنند؛ تصمیمی که خشم مسلمانان این کشور را برانگیخته است.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ پس از آن که “امانوئل مکرون” رئیس جمهور فرانسه چند روز پیش از تصمیم کشورش برای تشکیل مجمع اسلامی بجای شورای مسلمانان فرانسه که 20 سال است فعال است، خبر داد واکنش‌های خشمگینانه در میان جامعه مسلمانان فرانسه همچنان ادامه دارد.

مقامات فرانسوی معتقدند شورای مسلمانان از نمایندگی اسلام مورد نظر آنها ناتوان است و باید نهاد دیگری مطابق با دیدگاه آنها نسبت به اسلام جایگزین آن شود.

این امر، تصمیمی تحریک‌آمیز بود که مورد توجه بسیاری از انجمن‌های اسلامی و روحانیون در فرانسه قرار گرفت و عده‌ای نیز آن را دارای اهداف سیاسی می‌بینند. دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، مکرون بدنبال بدست آوردن آرای جناح راست افراطی است که به دشمنی با مهاجران و اسلام مشهور هستند.

“عمادالدین حمرونی” استاد جغرافیا و علوم سیاسی در این باره گفت: این موضوع بطور خاص برای محدود کردن آزادی‌های شخصی مسلمانان فرانسه است و این همان چیزی است که اکثر انجمن‌ها و مؤسسات اسلامی اینجا در فرانسه می‌بینند و این قانون در واقع در خدمت کمپین انتخابات ریاست جمهوری آینده “امانوئل مکرون” است.

از سوی دیگر، دیگر انجمن‌های اسلامی نسبت بخطر افتادن در دام تحریک مقام های فرانسوی هشدار داده و خواستار زبان عقل و گفتگو هستند.

به نظر می‌رسد جامعه مسلمانان فرانسه نقش تعیین‌کننده‌ای در نتایج انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه که ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ برگزار می شود، خواهد داشت و احزاب مختلف در تلاش هستند تا نظر رأی‌دهندگان را چه از طریق جلب مشارکت و چه با هدف قرار دادن آنها جهت‌دهی کنند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا