آسیااخبارجهانجهان اسلامعربستان سعودی

از سرگیری برنامه افطاری دسته‌جمعی در مسجد النبی صلی الله علیه و آله

اداره امور مسجدالنبی صلی الله علیه و آله اعلام کرد با شرایط خاص پیشگیرانه از شیوع کرونا، اجازه پهن کردن سفره‌های افطار در ماه رمضان آینده را پس از دو سال وقفه، خواهد داد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ برنامه افطاری به عنوان بخشی از اقدامات پیشگیرانه در پی شیوع بیماری همه‌گیر ویروس کرونا از ماه رمضان ۱۴۴۱ هجری به حالت تعلیق درآمد.

این اداره اعلام کرد: از سرگیری سفره افطار در مسجد‌النبی تحت پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خواهد بود. فقط افرادی مجاز به پهن کردن سفره افطاری هستند که در مکان‌هایی که قبلاً مشخص شده‌ این کار را انجام دهند. تعداد دقیق نمازگزاران مجاز در هر سفره متعاقبا پس از بررسی وضعیت همه‌گیری اطلاع‌رسانی خواهد شد.

این اداره تاکید کرد: ارائه دهندگان وعده‌های غذایی افطاری باید برای تهیه غذا با شرکت‌های پذیرایی تأیید شده قرارداد ببندند و در صورت اجرای مقررات برای رعایت فاصله اجتماعی، تعداد افراد در یک سفره را به ۵ نفر و در صورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به ۱۲ نفر محدود کنند.

این مقررات همچنین شامل نشستن در یک طرف سفره رو به قبله است. این اداره افزود، افرادی که مجوز ارائه سرویس غذای افطار را دارند، باید اطلاعات خود را از ابتدای ماه رجب به روز کنند.

قبل از شیوع این بیماری همه‌گیر، افطاری دسته جمعی در مسجد النبی در ماه رمضان نه تنها برای مردم مدینه بلکه برای صدها هزار زائری که از گوشه و کنار به این شهر مقدس می‌آمدند، تجربه معنوی منحصر به فردی را فراهم می کرد.

در این سفره‌ها معمولا خرما، نان، ماست، قهوه عربی و بطری‌های آب عرضه می‌شد تا نیازهای نمازگزارانی که در مسجد افطار می کنند برآورده شود.

به گفته منابع، حدود ۳۰ هزار سفره در مسجد النبی صلی الله علیه و آله و ۶۳ هزار سفره در صحن‌های سایه‌دار آن در طول ماه مبارک قبل از شیوع همه‌گیری وجود داشت. همچنین بیش از ۱۰ هزار نفر از ساکنان مدینه در مسجد النبی و صحن‌های آن سفره‌های افطاری ترتیب می‌دادند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا