آسیااخبارجهانجهان اسلام

افشای دستور مستقیم رییس‌جمهور چین درباره فشار بر مسلمانان اویغور

به تازگی چند سند و دستور از جانب رئیس جمهور چین برای تشدید فشار بر اقلیت اویغور افشا شده است.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ بر اساس یافته‌های یک انسان‌شناس آلمانی به نام «آدرین زنز» رییس جمهور چین به طور مستقیم درباره اعمال فشار بیشتر بر مسلمانان اویغور تاکید داشته است.

دستکم سه سخنرانی محرمانه «شی جین پینگ» از آوریل سال ۲۰۱۴ ایراد شده که در آن به مسئله امنیت در ایالت سین کیانگ، کنترل جمعیت مسلمانان اویغور و لزوم تنبیه آنان با اقدامات دکتر زنز افشا شده و به صورت آنلاین در دسترس قرار گرفته است.

بر اساس این اسناد کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به صراحت در مورد بازآموزی عقیدتی و سیاسی مسلمانان اویغور تاکید داشته که نتیجه آن زندانی کردن بیش از یک میلیون اویغور و شکنجه آنها در ارودگاه‌های کار اجباری است.

همچنین تاکید این حزب روی ایجاد تعادل مثبت به نفع قوم هان در ایالت مسلمان نشین سین کیانگ بوده است.

تاکید رهبری چین بر برخورد با مسلمانان اویغور از سال ۲۰۱۴ اثرات خود را در سالهای بعد در افزایش فشار، شکنجه، بازداشت و کنترل آنها نشان می‌دهد. چین همه این اتهامات را رد کرده و آنها را عملیات روانی غرب می‌داند. با این حال به سازمان ملل و دیگر گروه‌های حقوق بشری اجازه حضور در سین کیانگ را نمی‌دهد.

دکتر زنز معتقد است کاری که هیات حاکمه چین با مسلمانان اویغور انجام داده یک نسل‌کشی فرهنگی علیه این قوم و در راستای اعمال حاکمیت بیشتر حزب کمونیست بوده است.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا