آسیااخبارافغانستانجهانجهان اسلام

ادامه کوچ‌ اجباری شیعیان هزاره توسط طالبان این بار در مزار شریف

بیش از یک ماه از به قدرت رسیدن سنی های تندروی طالبان در افغانستان می گذرد. در طول این مدت اقدام های ضد شیعی آن‌ها هرگز متوقف نشده است.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ در همین راستا در جدید ترین اقدام طالبان علیه پیروان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در شهر مزار شریف، آنها را مجبور به کوچ کردن و ترک خانه و شهر خود می کنند.

چند روز پس کوچ اجباری صدها خانواده شیعه هزاره در ولایت دایکندی، ساکنان شهرک هزاره‌نشین «ولی عصر» در مزار شریف؛ مرکز ولایت بلخ می‌گویند، از طرف طالبان حکم تخلیه سه روزه این شهرک را دریافت کرده‌اند.

یکی از ساکنان این شهرک به شبکه BBC گفته‌: روز شنبه گروهی با حمایت و حکم محکمه اداره محلی طالبان از ساکنان شهرک ولی‌عصر خواستند که خانه‌های خود را طی سه روز تخلیه کنند.

این ساکن شهر مزار شریف افزود: بنا به اسنادی که از اوایل سال‌های دهه ۷۰ خورشیدی وجود دارد‌، ساکنان شهرک ولی‌عصر که عمدتا هزاره و شیعه هستند، طی دو دهه اخیر در این شهرک خانه‌ ساخته و در آن زندگی می‌کنند.

به گفته او، اداره محلی طالبان بدون توجه به اسناد حدود دو هزار خانواده در این محله، تنها بنا به شکایت افراد نزدیک به طالبان حکم صادر کرده‌اند. به گفته او، افراد طالبان از فرمانده پلیس این ولایت خواسته که مردم را از خانه‌هایشان آواره کنند.

یکی از سخنگویان طالبان در واکنش به این خبر گفته که «ما از این موضوع مطلع هستیم و درباره آن تحقیق می‌کنیم».

سنی‌های تندروی طالبان اخیرا در استان شیعه نشین دایکندی هم متهم به کوچ‌اجباری ساکنان بومی این استان شده‌اند.

ساکنان شهرستان های پاتو، گیزاب و خدیر ادعا دارند که زمین و خانه‌های آنها توسط افراد نزدیک به طالبان به زور غصب شده‌اند. طالبان اما این موضوع را دعوای حقوقی می‌خواند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا