اخباراروپاجهانعتبات و اماکن مقدسه

بستن ۱۷ مسجد در فرانسه به بهانه اسلام هراسی

وزیر کشور فرانسه از بسته شدن ۱۷ مسجد از ۸۹ مسجد مسلمانان این کشور با ادعای داشتن ارتباط مشکوک با آنچه «فعالیت ‌های جدایی طلبی اسلام‌ گرایان» خبر داد.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ “ژرالد دارمانان” وزیر کشور فرانسه اعلام کرد: دولت ۱۷ مسجد از ۸۹ مسجد مسلمانان را به دلیل آنچه که ارتباط آنها با «فعالیت‌ های جدایی طلبی اسلام‌ گرایان» خوانده، بسته است.

بستن ۱۷ مسجد در فرانسه به بهانه اسلام هراسی

وی در پاسخ به سوالات نمایندگان پارلمان مدعی شد: با استناد به قانون نقض قوانین امنیتی که باید در اماکن عمومی اجرا شود، تاکنون درهای 17 مسجد بسته شده، هر چند قوانین کنونی در فرانسه اجازه نمی ‌دهد همه اماکن عبادی مشکوک تعطیل شود، اما فقط ۱۷ مسجد در چارچوب این قوانین بسته شده ‌اند.

او در ادامه مدعی شد: ۸۹ مورد از دو هزار و 500 اماکن عبادی مسلمانان در فرانسه مشکوک به ارتباط با «فعالیت های جدایی طلبی» هستند. قوانین فرانسه تنها در دو مورد تعطیل کردن مکان های عبادی را مجاز دانسته است که اولین قانون این است که آن مکان عبادی رابطه مستقیمی با یک اقدام تروریستی داشته باشد، دوم اینکه قوانین امنیتی را نقض کند که باید این قوانین در اماکن عمومی رعایت شود.

نمایندگان پارلمان فرانسه اواخر بهمن ماه گذشته یک قانون را علیه آنچه از سوی دولت این کشور «جدایی‌ طلبی» خوانده شده و به بهانه احترام به قوانین تصویب کردند.

قرار است نمایندگان پارلمان فرانسه در ۳۰ مارس مصادف با دهم فروردین ماه، این قانون را که پیش ‌نویس لایحه «تقویت اصول جمهوری» نام دارد، به طور رسمی مورد بررسی قرار دهند.

به گفته صاحب نظران، به نظر می رسد تعطیل کردن مساجد در فرانسه، بیشتر جنبه سیاسی داشته باشد تا توجیهات امنیتی و اجتماعی.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا