Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
آسیااخبارجهانجهان اسلامسوریهعتبات و اماکن مقدسه

حکایتی غم انگیز از مسجد شیعی «اویس قرنی» در سوریه

مسجد «اویس قرنی» در شهر «رقه» شمال شرق سوریه قرار داشت و مسجدی شیعی بود.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ در این مسجد سه مزار عمار یاسر، اویس قرنی و ابی بن قیس نخعی قرار داشت و سه ساختمان مجزا داشت. طبقه بالایی مسجد سالن اصلی نماز بود و سالنی برای پخت غذا داشت که از زائران هنگام بازدید پذیرایی می شد.

مسجد اویس قرنی

این مسجد در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع بنا شده بود و مساحت ساختمان آن 17 هزار متر مربع بود و مقام عمار یاسر 730 متر مربع بود و گنبدی به ارتفاع 12 متر داشت.

مساحت مقام اویس قرنی و ابی بن قیس نخعی به 325 متر مربع می رسید و ارتفاع گنبد آن 9 متر بود.

این مسجد در اصل مقبره ای در شهر رقه بوده است که قبور شهدای جنگ صفین میان معاویه بن ابی سفیان و حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام در آن قرار داشت.

در این مکان مسجدی به نام اویس قرنی بنا شد و یک اتاق کوچک برای مقبره اویس قرنی ساخته شد و در سال 1152 هجری قمری این مقام تجدید بنا گشت. یک بار نیز در زمان سلطان عبدالمجید اول عثمانی این مقام تجدید بنا شد.

همچنین در سال 1983 میلادی، ضریحی برای عماربن یاسر و ابی بن قیس نخعی و اویس قرنی ساخته شد.

این کار با کمک شیعیان ایران و سوریه انجام گشت و به مکانی مقدس برای شیعیان تبدیل شده بود که زائران بسیاری به زیارت این مقام ها می آمدند.

این مسجد و قبور در 26 مارس سال 2014 میلادی توسط سنی های تندروی داعش منفجر شد و در ابتدا با استفاده از بمب مناره های این مسجد را تخریب کردند.

گفتنی است، گروهک تروریستی داعش در 15 می سال 2014 میلادی بقیه مسجد را منفجر کردند.

عمار یاسر و اویس قرنی، دو یار و یاور پیامبر صلی الله علیه و آله و امیر المومنین علی علیه السلام بوده اند.

این در حالی بود که سنی های تندرو ها ادعا کرده اند برای مقابله با شرک و بت پرستی به این آرامگاه ها توهین می کنند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا