آسیااخبارجهانجهان اسلام

محکومیت ظلم و تبعیض علیه مسلمانان اویغور توسط مسلمانان نپال

شماری از مسلمانان نپال با برپایی تظاهرات، ظلم و ستم مقامات پکن به مسلمانان اویغور را محکوم کردند و خواستار برقراری عدالت درباره این اقلیت شدند.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان) به نقل از خبرگزاری آناتولی، گروهی از مسلمانان شهر «پوکارا» در نپال روز گذشته با برپایی تظاهرات اعتراضی، نقض حقوق مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ چین (ترکستان شرقی) از سوی مقامات این کشور را محکوم کردند.

مسلمانان چین

تظاهرات‌ کنندگان با ابراز نگرانی درباره ظلم و ستم ‌هایی که از سوی مقامات پکن علیه این مسلمانان روا می‌شود، بر محکومیت اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان این کشور تأکید کردند.

منطقه ترکستان شرقی از سال ۱۹۴۹ تحت سلطه مقامات چینی قرار دارد. این منطقه که چین نام «سین کیانگ» به معنای «مرزهای جدید» را بر آن نهاده،‌ محل زندگی اقلیت ترک مسلمان اویغور است.

بر اساس آمارهای رسمی حدود ۳۰ میلیون مسلمان در کشور چین زندگی می‌کنند که ۲۳ میلیون نفر از آنها مسلمانان اویغورند. گزارش ‌های غیررسمی نیز نشان می ‌دهد که شمار مسلمانان این کشور بیش از ۱۰۰ میلیون نفر است.

وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس گذشته در گزارش سالانه حقوق بشر سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که بازداشت مسلمانان در چین به منظور از بین بردن هویت دینی و نژادی آنها صورت می ‌گیرد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا