آسیااخبارایرانجهانجهان اسلام

حضرت آیت الله مدرسی یزدی دار فانی را وداع گفت

حضرت آیت الله سید عباس مدرسی یزدی، از اساتید خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم دارفانی را وداع گفت.

به گزارش شیعه ویوز (اخبار شیعیان جهان)؛ حضرت آیت الله سیدعباس مدرسی‌ زاده یزدی، ۲۶ جمادی الاولی ۱۳۶۲ هجری قمری در خانواده‌ای روحانی و اهل علم در شهر نجف اشرف بدنیا آمد. در سن شش سالگی به مدت پنج سال خط و نوشتن و خواندن ریاضی در نزد مرحوم شیخ عبدالله نیشابوری بیاموخت که مکتب و معلم خصوصی بود برای جمله‌ای از فضلاء و در سن ده سالگی معمم شده وارد حوزه علمیه نجف شد.

حضرت آیت الله سید عباس مدرسی یزدی

او در سن ده سالگی معمم شده و وارد حوزه علمیه نجف شد، ادبیات را مقداری نزد (مرحوم والد قدس سره) و مرحوم حجه الاسلام والمسلمین، سید حسین مدرسی دایی مکرم خود گذراند و لمعتین را نزد مرحوم حجه الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی مدرسی دایی و ابوالزوجه گرامی‌شان گذراند و مکاسب را نزد حضرت آیت ‌الله حاج سیدمحمد باقر محلاتی باتمام رساند و نیز جلد اول کفایه را در خدمت حضرت آیت ‌الله سید مرتضی فیروزآبادی تلمذ نمود و جلد دوم کفایه را در درس حضرت آیت ‌الله سید مرتضی خلخالی حضور پیدا کرد و بعضی اساتید دیگر و در مدتی کوتاه مقدمات و سطوح متوسطه و سطوح عالیه را گذراند و در دروس خارج مراجع و اساتیدی بزرگوار شرکت کرد که عبارتند از:

۱- حضرت آیت ‌الله‌ العظمی حاج سیّد محسن حکیم که در دروس فقه ایشان شرکت می‌کرد.

۲- حضرت آیت ‌الله‌ العظمی حاج سیّد ابولقاسم خوئی که عمده خارج فقه را از ایشان فرا گرفت.

۳- حضرت آیت ‌الله ‌العظمی حاج سیّد محمود شاهرودی که فقهاً و اصولاً در این دروس شرکت داشت و حتی رساله از تقریرات ایشان در نکاح به چاپ رسیده است. در نموذج فی الفقه الجعفری.

۴- حضرت آیت الله‌ حاج میرزا‌ هاشم آملی که در دروس اصول و فقه شان حضور داشت.

۵- حضرت آیت ‌الله‌ حاج میرزا حسن بجنوردی که در یک دروه و نیم اصول ایشان حضور داشت.

۶- حضرت آیت ‌الله ‌حاج میرزا باقر زنجانی که یک دوره و نیم اصول و مقداری فقه از ایشان استفاده کرد.

۷- حضرت آیت ‌الله حاج شیخ حسین حلّی که در درس فقه ایشان حضور پیدا می ‌کرد.

۸- حضرت آیت ‌الله‌ مرحوم والد معظم‌له که مقداری فقه حاضر شد.

او در جوانی از حضرات آیات همچون حضرت آیت الله‌ حاج میرزا‌ هاشم آملی اجازۀ اجتهاد مطلق داشت. او در نجف اشرف علاوه بر استفاده از علمای اعلام مشغول به تدریس سطوح متوسطه و عالیه و دروس خارج بود و از وقتی که از نجف اشرف به قم، مهاجرت کرد، اشتغال به تدریس خارج فقه و اصول به عربی و فارسی داشت.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا