آسیااخباراروپاایرانعلم و فناوری

ساخت دستگاه تشخیص بیماری از لایه عنبیه چشم توسط پزشکان ایرانی در وان ترکیه

مهندسان و پزشکان ایرانی در استان وان ترکیه دستگاه عنبیه‌ شناسی ساختند که می‌تواند با عکس برداری از لایه عنبیه چشم، بیماری‌های بدن را تشخیص داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، دستگاه عنبیه‌ شناسی یا آیروسکوپ با پشتیبانی از هوش مصنوعی توسط مهندسان و پزشکان ایرانی در استان وان ترکیه ساخته شد که امکان تشخیص بیماری‌های بدن را از طریق عکس‌های گرفته شده از لایه عنبیه چشم فراهم می‌کند.

مهرداد فوج لعلی، مهندس مکانیک ایرانی و نماینده فدراسیون جهانی مخترعان در ترکیه و پزشکان رویا همت پور و بهزاد جیباشی برای ساخت دستگاهی که می‌تواند بیماری‌های بدن انسان را از لایه عنبیه چشم با استفاده از علم ایریدولوژی تشخیص دهد، شروع به کار کردند.

تیمی متشکل از ۳ نفر که در کارگاهی در منطقه ایپک‌یولو کار می‌کنند، دستگاهی با پشتیبانی از هوش مصنوعی طراحی کردند که لایه عنبیه چشم را بررسی می‌کند، تصاویر گرفته شده را با تصاویر موجود در حافظه آن مقایسه می‌کند و بیماری‌های بدن انسان را به پزشکان گزارش می‌دهد.

مهرداد فوج لعلی و پزشکانی که در سال ۲۰۲۲ در تکنوفست در سامسون با این پروژه‌ها مدال نقره را کسب کردند، بعداً در مسابقات رومانی و دبی مدال طلا گرفتند.

فوج لعلی در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی درباره این دستگاه گفت: می‌توانیم کمبود ویتامین و مواد معدنی کل بدن، التهابات، بیماری‌های ژنتیکی و بیماری‌های قلبی را زود تشخیص دهیم. کد نویسی متعلق به ماست. همچنین به زبان‌های مختلف کار می‌کند و هر گونه اختلالی را که تشخیص می‌دهد گزارش می‌دهد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا