افتتاح نخستين موزه اسلامی در اوگاندا

 

نخستین موزه مسلمانان در اوگاندا در منطقه «کیتنده» واقع در جاده «انتبه» این کشور افتتاح شد.

شیخ جوادی امبوگو، مؤسس و مدیر موزه اسلامی اوگاندا، در اینباره گفت که ایجاد این موزه کمک خواهد کرد تا از ارائه نادرست میراث اسلامی در جامعه جلوگیری شود.

وی اظهار افزود: ما به دنبال حفظ میراث اسلامی هستیم. اگرچه دین اسلام در سال ۱۸۴۴ در اوگاندا معرفی شد، اما پیش از این محلی برای دستیابی مردم به اطلاعات مربوط به اسلام در کشور اوگاندا وجود نداشته است.

شیخ امبوگو تأکید کرد که وی در سال ۲۰۱۲ پس از حضور در برنامه ای که واقعیاتی در زمینه ی معرفی نادرست اسلام در اوگاندا بیان می کرد، تصمیم به ساختن موزه اسلامی گرفته است.

این عالم مسلمان ادامه داد: هدف ما خارج‌کردن و یافتن کتب خطی و دست نوشته‌های قدیمی و آثار کهن اسلامی است و ما از این طریق مردم را قادر می‌سازیم تا با دسترسی به این منابع و میراث ارزشمند، بتوانند حقیقت دین اسلام را متوجه شوند.

موزه اسلامی اوگاندا، کتابخانه‌ای نیز دارد که عکس‌های فراوانی شامل دست نوشته‌ها و کتب خطی را به معرض نمایش گذاشته که قدمت بعضی از این آنها به آغاز دوران اسلامی در اوگاندا، یعنی سال ۱۸۴۴ برمی‌گردد.

این موزه، دارای بخشی با عنوان حج است که شامل اسامی اولین حجاج اوگاندایی به همراه عکس‌هایشان است. اطلاعات موجود در این بخش نشان می‌دهد که بالاترین تعداد حاجیان در سال ۱۹۷۷ مربوط به کشور اوگاندا بوده است. بالغ بر ۴۴۵۰ حاجی اوگاندایی در آن سال عازم حج شده‌اند.

همچنین در کتابخانه موزه، سالن بین‌المللی مشاهیر وجود دارد که مربوط به تاریخچه اوگاندایی‌هاست که در سطح بین‌المللی مطرح شده‌اند.

به علاوه بخش مستقلی از تصاویر کتابخانه مربوط به دیگر افراد برجسته اوگاندایی است؛ از جمله کسانی که در راه استقلال اوگاندا تلاش کرده‌اند، مسلمانانی که مدرک دکتری دریافت کرده‌اند، چهره‌های ورزشی و مسلمانان پیشگام در اوگاندا.

عمار واحد، سرپرست موزه اسلامی که به همراه شیخ امبوگو در تلاش برای آماد‌ه‌سازی موزه برای استقبال از مردم و بازدیدکنندگان بوده است نیز گفت: من بابت این ابتکار تشکر می‌کنم چرا که مردم فراوانی علاقمند به دانستن میراث و تاریخچه خودشان هستند و همچنین ضروری است که این میراث و آثار اسلامی برای نسل آینده حفظ و ثبت و ضبط شود.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input