یونیسف: بیش از ۵ میلیون کودک و نوجوان در سوریه به کمک‌ نیاز دارند

 

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) درباره وقوع زمستان فاجعه‌بار در سوریه هشدار داد.

یونیسف اعلام کرد که کودکان و نوجوانان به شدت از پیامدهای جنگ سوریه آسیب دیده‌ و بیش از 5 میلیون کودک و نوجوان در نقاط جنگ‌زده به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز دارند و این در شرایطی است که در نیمه اول سال جاری بیش از 300 کودک جان خود را از دست داده و افزون بر 200 خردسال نیز مجروح شده‌اند.

«گیرت کاپلائر» مدیر منطقه‌ای یونیسف در خاورمیانه و شمال آفریقا در این مورد گفت: «جنگ سوریه موضوعی ورای همه این هاست و میزان آسیبی که به افراد وارد شده، غیرقابل تصور است.»

سازمان ملل اعلام کرده است که در سال قبل حدود 2 هزار و 500 مورد از نقض حقوق‌بشر علیه  خردسالان ثبت شده و یونیسف هم اعلام کرد که در سال 2016  خشن‌ترین سال برای کودکان در مناطق جنگی بود. کودکان علاوه بر اینکه کشته شدند، بدنشان مثله شد و یا اینکه از آنها به عنوان سرباز استفاده شده است.

«کریستین اشنایدر» مدیر یونیسف در آلمان گفت: «هر کودکی که من دیدم، داستانی دردناک از مرگ، آوارگی و یا از دست دادن تجربه کرده بود.» وی که نوامبر گذشته به سوریه سفر کرده است، شاهد برخی جریانات بوده و می‌گوید که در حلب شاهد تصویری آخرالزمانی بوده است.» علاوه بر اینها خطر رفتن افراد بر روی مین هم وجود دارد.

اشنایدر افزود: «کودکانی که در خرابه‌ها بازی می‌کنند را خطر مرگ تهدید می‌کند.» و به همین دلیل امکان بازگشت کودکان آواره به محل قبلی زندگیشان وجود ندارد.

یونیسف همچنین اعلام کرده است که  جنگ سوریه، بدترین وضعیت فرار و بحران را به جای گذاشته است به طوری که حدود 6 میلیون سوری در قالب پناهجو به کشورهای دیگر رفته‌اند و 5 میلیون دیگر هم به کشورهای همسایه گریخته‌اند. 1 میلیون و 75 هزار کودک امکان مدرسه رفتن ندارند و بنابر اعلام یونسیف، بیش از نیمی از مردم این کشور نیازمند کمک‌های فوری هستند. 69 درصد از سوریه‌ای ها در فقر مطلق زندگی می‌کنند و با روزی کمتر از 2 دلار روزگار می‌گذرانند. میزان بیکاری هم در این منطقه نگران کننده است  به طوری که در میان جوانان زیر 25 ساله، سه‌چهارم افراد بیکار هستند.

شایان ذکر است، در شمال سوریه دمای هوا به شدت کاهش یافته و صدها هزار کودک نیازمند سرپناه و لباس گرم هستند و این در شرایطی است که زیرساخت‌ها به طور کامل نابود شده است.

 

 

آخرین اخبار

شبکه های اجتماعی

عضویت در خبرنامه

نام (*)

Invalid Input
آدرس ایمیل (*)

Invalid Input