جهان

درخواست نژادپرستانه رئیس بزرگترین خطوط هواپیمایی اروپا علیه مسلمانان

یک سرمایه‌دار ایرلندی و رئیس بزرگترین خطوط هواپیمایی اروپا در اظهارنظری جنجالی، تشدید تشریفات بازرسی در فرودگاه‌ها علیه مردان مسلمان را خواستار شد.

یک سرمایه‌دار ایرلندی و رئیس بزرگترین خطوط هواپیمایی اروپا در اظهارنظری جنجالی، تشدید تشریفات بازرسی در فرودگاه‌ها علیه مردان مسلمان را خواستار شد.

به گزارش شیعه ویوز، «مایکل اولری» رئیس خطوط هواپیمایی رایان‌ایر در گفت‌وگو با تایمز لندن مدعی شده، احتمال اقدام انتحاری یک مرد مسلمان که به تنهایی مسافرت می‌کند بسیار زیادتر از کسانی است که با خانواده سفر می‌کنند.

او با اعتراف به اینکه اظهاراتش می‌تواند جنبه نژادپرستانه داشته باشد با طرح این پرسش که چه کسانی بمب‌گذارند، گفت:‌ عموما افرادی که با اسلام رابطه دارند.

این اظهارات تاجر ایرلندی با واکنش شورای مسلمانان بریتانیا همراه شد.

سخنگوی این شورا گفت: اظهارات او علیه مردان مسلمان که نه بر پایه اطلاعات بلکه براساس شکل ظاهری افراد است به طور علنی تبعیض‌آمیز بوده و ابتدایی‌ترین مصداق اسلام‌هراسی است.

بر اساس این گزارش، یک منبع امنیتی نیز گفت که طرح اولری غیرقانونی است، ضمن آنکه اطلاعات همه مسافران از طریق سامانه‌های پیشرفته جمع‌آوری و از قبل بررسی می‌شود.

همچنین فیلیپ بوام کارشناس امور امنیت فرودگاه‌ها می‌گوید، با فرآیند شناسایی مسافران کاملا موافق است اما این اقدام نباید براساس نژاد، رنگ پوست یا مذهب باشد.

گروه‌های طرفدار حقوق بشر نیز به سخنان رئیس رایان‌ایر انتقاد کرده و گفته‌اند، اقشار آسیایی در حال حاضر بیش از سایر افراد، سوژه طرح‌های مبارزه با تروریسم و ایست‌های بازرسی هستند.

برخی گروه‌های مسلمان در انگلیس بر این باورند که حکومت عزم جدی برای برخورد با اسلام‌هراسی ندارد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا