جهان

جانباختن شهروندان روهینگیا در تلاش برای ترک بنگلادش

۱۴ آواره روهینگیا به هنگام تلاش برای ترک بنگلادش جان باختند. 

۱۴ آواره روهینگیا به هنگام تلاش برای ترک بنگلادش جان باختند. 

به گزارش شیعه ویوز به نقل از یورو نیوز، در پی غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان روهینگیایی در آب‌های ساحلی بنگلادش دست کم ۱۴ نفر جان باخته و حدود 70 نفر به وسیله نیرو‌های امدادی نجات یافتند.

مقامات محلی در بنگلادش با اعلام این خبر تصریح کردند که پناهجویان حادثه دیده قرار بود با قایق از بنگلادش راهی مالزی شوند.

شمار زیادی از شهروندان روهینگیاییِ میانمار که به دلیل خشونت توسط مقامات محلی از این کشور گریخته و به بنگلادش پناه آورده‌اند، برای گریز از فقر و فلاکت و شرایط دشواری که در اردوگاه‌های بنگلادش با آن دست و پنجه نرم می‌کنند راهی کشور مالزی می‌شوند تا در آنجا زندگی بهتری را جستجو کنند.

سخنگوی گارد ساحلی بنگلادش نیز گفته که دو قایق بزرگ حامل پناهجویان مسلمان روهینگیا، سواحل منطقه «بازار کاکس» را به مقصد مالزی ترک کردند. به گفته مقامات محلی سفر پناهجویان روهینگیایی به سوی مالزی عموما از سوی قاچاقچیان انسان تدارک و برنامه ریزی می‌شود.

نیرو‌های امنیتی بنگلادش از سال گذشته میلادی تاکنون بیش از ۵۰۰ روهینگیایی را هنگام عزیمت غیرقانونی به سوی مالزی در روستاهای ساحلی و یا بر روی قایق‌هایی که پناهجویان را حمل می‌کرد، متوقف و دستگیر کرده‌اند.

همچنین گفته می‌شود که 7 قاچاقچی انسان سال گذشته میلادی در جریان درگیری با نیرو‌های پلیس محلی کشته شدند.

شمار آن دسته از مسلمانان روهینگیایی که سال ۲۰۱۵ از بنگلادش و میانمار گریخته و تلاش کرده‌اند خود را به کشور‌های تایلند، مالزی یا اندونزی برسانند، حدود ۲۵ هزار نفر گزارش شده است.

گفته می‌شود که صد‌ها تن نیز در این میان بر اثر حوادث مختلف در جریان سفر جان باخته‌اند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا