جهان

عربستان محاکمه کم سن وسال ترین زندانی سیاسی را از سر می گیرد

قرار است دادگاه ویژه ریاض،  ۹ دسامبر  جلسه تجدید نظر مرتجی قریرص کوچکترین زندانی این کشور را  برگزار کند.

قرار است دادگاه ویژه ریاض،  ۹ دسامبر  جلسه تجدید نظر مرتجی قریرص کوچکترین زندانی این کشور را  برگزار کند.

به گزارش شیعه ویوز به نقل از «مرآه الجزیره»، این در حالی است که این جلسه به ۴ نوامبر موکول شده بود. پیش از این دادگاه کیفری بدون حضور او در دادگاه و یا حضور وکیل، ماه مه ۲۰۱۹ ،  حکم تعلیقی ۸ سال و ۴ سال را برای این نوجوان صادر کرده بود.

در حالی که مقامات حکومت عربستان «قریرص» را به مرگ متهم کرده بودند؛ اما با فشار جوامع بین المللی، از حکم اعدام این کودک صرف نظر کرده و او را به چند سال حبس محکوم کرده بودند.

مقامات عربستانی پیش از این، مرتجی قریرص را از زندان کودکان به زندان بدنام و بدسابقه «المباحث» در دمام منتقل کرده بودند که این اقدام با محکومیت گسترده حقوق بشر روبرو شد؛ به ویژه اینکه قرار بود طبق وعده های مقامات با فرا رسیدن ماه رمضان گذشته وی آزاد شود.

اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه شکنجه ها و اقدامات خود را علیه جوانترین زندانی سیاسی تشدید کرد و او را به زندان «المباحث» که برای افراد بالای هجده سال تعیین شده است انتقال داد. این انتقال در حالی رخ داد که «مرتجی» بدون هیچ گونه اتهام و یا محاکمه ای، حدود سی و دو ماه را در زندان «دار الملاحظه» دمام گذرانده است.

این نوجوان از بیستم سبتامبر ۲۰۱۴ بدون هیچ جرمی بازداشت شد. این اتفاق زمانی رخ داد که «قریرص» تنها سیزده سال داشت و همراه خانواده اش مشغول پیاده روی روی پل پادشاه فهد میان عربستان سعودی و بحرین بود که بازداشت شد.

براساس گزارش های حقوقی، مرتجی چندین بار بدون حضور وکیل یا سرپرست قانونی مورد بازجویی قرار گرفته، و اتهاماتی از جمله شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز و نیز شرکت در مراسم خاکسپاری شهدای معترض به او وارد شده است.

علاوه بر این او به مدت یک ماه در سلول های انفرادی به سر  برده و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است تا وی را مجبور کنند که به اتهامات وارد شده اعتراف کند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا