جهان

سازمان جهانی نفی خشونت: حمایت از روزنامه نگاران وظیفه جامعه جهانی است

با نزدیک شدن به روز جهانی حمایت از روزنامه نگاران، سازمان جهانی نفی خشونت (مسلمان آزاده) بیانیه ای صادر کرد.

با نزدیک شدن به روز جهانی حمایت از روزنامه نگاران، سازمان جهانی نفی خشونت (مسلمان آزاده) بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری شیعه ویوز رسیده، آمده است: روز دوازدهم ماه نوامبر (21 آبان) از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی حمایت از جان روزنامه نگاران اعلام شده است، تا به این وسیله جنایاتی که در بسیاری از کشورها به صورت مشترک یا جداگانه بر ضد روزنامه نگاران اعمال می شود متوقف گردد به این امید که کسی نتواند پس از اقدامات غیر انسانی بر ضد این بخش از جامعه از چنگ قانون بگریزد.

مسلمان آزاده در ادامه تاکید کرد: حمایت و حفظ سلامت و تأمین امنیت روزنامه نگاران وظیفه ای اخلاقی و قانونی است که به طور مساوی بر عهده جامعه بین الملل، نظام های سیاسی و جوامع جهانی نهاده شده است.

این سازمان حقوق بشری افزود: مایه تاسف است که طی چند سال اخیر بیش از 1000تن از روزنامه نگاران در حال اطلاع رسانی و خبررسانی به مردم، جان خود را از دست داده اند و از هر 10 مورد 9 مورد از شرکت کنندگان در جنایت علیه خبرنگاران از چنگ قانون گریخته اند.

این بیانیه در پایان تصریح کرد: کشورهای منطقه خاورمیانه، به ویژه کشورهایی که کانون آشفتگی های سیاسی و نابسامانی های اقتصادی هستند بیشترین کشتار روزنامه نگاران را دارند. 

این شرایط می طلبد که دستگاه ها و سازمان های حقوقی راه حلی ارائه دهند تا جان روزنامه نگاران را از خطر کشته شدن و انواع نقض حقوق مصون داشته و سلامت جانی افراد فعال در این بخش حیاتی را تضمین کند.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا