جهان

آغاز ممنوعیت پوشیدن روبنده در دانمارک؛ معترضان به خیابان می‌آیند

قانون ممنوعیت پوشیدن روبنده از امروز چهارشنبه در دانمارک به اجرا گذاشته شده. 

 

قانون ممنوعیت پوشیدن روبنده از امروز چهارشنبه در دانمارک به اجرا گذاشته شده. 

با این حال کارزاری از زنان مسلمان و حامیانشان قرار است در کپنهاک دست به اعتراض بزنند.

هوادران این کارزار پلاکاردهایی طراحی کردند تا در اعتراضات امروز مورد استفاده قرار گیرند. روی یکی از این پلاکاردها نوشته شده است: لباس من، انتخاب من.

اکثر افرادی که برای شرکت در اعتراضات امروز  اعلام آمادگی کرده‌اند، قصد دارند روبنده بر چهره بزنند و به خیابان بیایند.

در میان گروه‌های مختلف در دانمارک این بحث مطرح است که آیا ما می توانیم پوشیدن یک لباس خاص را از حیطه انتخاب و حق افراد خارج و آنرا به جرم تبدیل کنیم؟

صبینا ۲۱ ساله که قصد دارد معلم شود، از جمله زنان مسلمان دانمارکی است که نمی خواهد روبنده‌اش را بردارد. او به جمعی از زنان مسلمان پیوسته که گروهی با نام گفتگوی زنان تشکیل داده‌اند تا آگاهی مردم را درباره اینکه چرا باید زنان مسلمان اجازه داشته باشند هویت شان را به این شیوه به نمایش بگذارند، افزایش دهند.

مریم زن مسلمان دیگری که نقاب می‌زند می‌گوید همه در دانمارک می خواهند ارزش‌های دانمارکی را تعریف کنند. او می گوید فکر نمی کنم که نقاب زدن معنی اش این باشد که من به ارزشهای اجتماعی تعهدی ندارم.

دانمارک با تصویب قانون ممنوعیت روبنده به برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه پیوست که مدعی اند با این اقدام خود از ارزش های سکولار و دموکراتیک محافظت کرده‌اند.

بر اساس مصوبه پارلمان دانمارک اگر از اول ماه اوت زنی با نقاب در فضای عمومی ظاهر شود با اخطار پلیس یا باید نقابش را بردارد و یا از محیط عمومی دور شود.

همچنین زنی که نقاب زده است نخستین بار ۱۶۰ دلار جریمه می‌شود و در صورت تکرار این جریمه تا ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا