جهان

بازگردانده شدن نسخه ۵۰۰ ساله قرآن به موزه‌ای در استانبول

نسخه‌ دستنویس قرآن که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال ‌می‌رسد، پس از ۵۴ سال بار دیگر به کاخ‌موزه توپکاپی (Topkapı) واقع در شهر استانبول ترکیه بازگردانده شد.

 

نسخه‌ دستنویس قرآن که قدمت آن به بیش از ۵۰۰ سال ‌می‌رسد، پس از ۵۴ سال بار دیگر به کاخ‌موزه توپکاپی (Topkapı) واقع در شهر استانبول ترکیه بازگردانده شد.

به گزارش آناتولی؛ نسخه‌ دست‌نویس قرآن کریم اثر خطاط «شکرالله خلیفه» که در قرن ۱۵ میلادی نوشته شده است تا سال ۱۹۶۴ در کاخ‌موزه توپکاپی استانبول قرار داشت.

این اثر در همان سال به دستور وزارت فرهنگ ترکیه به همراه چند اثر دیگر به موزه بوستانی شهر «بورسا» فرستاده شد. اما پس از مدتی اثر مذکور به دلایلی نامشخص ناپدیده شده و به محلی بیرون از موزه بورسا انتقال داده می‌شود.

سال‌ها بعد خوشنویسی به نام «ضیا آیدین» که از این حوادث بی خبر بود، به طور اتفاقی با این اثر در یکی از صحافی ها رو به رو شده، آن را خریداری کرده و در کتابخانه منزل خود قرار می‌دهد. 

با گذشت ۵۴ سال از ناپدید شدن این نسخه قدیمی قرآن، علی سامی و احمد فرزندان ضیا آیدین متوجه می‌شوند که این نسخه در واقع متعلق به موزه توپکاپی است و قدمتی ۵۰۰ ساله دارد.

«مصطفی صبری کوچک‌‌آشچی» رئیس موزه توپکاپی طی سخنانی در این باره گفت: امروز اتفاق بسیار خوشایندی در این موزه رقم خورده است. اگر این نسخه قدیمی قرآن از طرف ضیا آیدین نگهداری نمی‌شد، شاید اکنون مشخص نبود که در کدام یک از موزه‌ها و کتابخانه‌های اروپایی قرار می‌گرفت. از خانواده آیدین تشکر می‌کنیم که این اثر بسیار ارزشمند را به توپکاپی بازگرداندند.

این نسخه قدیمی قرآن طی سالیان ۱۴۹۴-۱۴۹۳ میلادی به خط نسخ در ۳۰۴ صحفه نوشته شده و در هریک از صفحات آن ۱۴ سطر قرار دارد.

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا