جهان

افغانستان در فهرست کشورهای در حال جنگ

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل بار دیگر افغانستان را در فهرست کشورهای در حال جنگ قرار داد.

 

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل بار دیگر افغانستان را در فهرست کشورهای در حال جنگ قرار داد.

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) اعلام کرد که به دلیل افزایش جنگ و منازعات در افغانستان، این کشور را از فهرست کشورهای بیرون از جنگ خارج کرده و بار دیگر در فهرست کشورهای درحال جنگ قرار داده است.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، در گزارشی که به تازگی منتشر کرده، اعلام کرد که از آغاز جولای تا سپتامبر سال جاری میلادی به صورت متوسط هر روز، ۸۰ برخورد مسلحانه و خشونت در افغانستان ثبت شده که بیشترین آمار را در ۶ سال گذشته نشان می‌دهد.

این گزارش نشان می‌دهد که در ۹ ماه اول سال جاری میلادی، ۱۲۹۰ درگیری مسلحانه در افغانستان به ثبت رسیده که نسبت به سال ۲۰۰۸ میلادی، ۵ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

در این گزارش تأکید شده است که ارزیابی استراتژیک سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ افغانستان را بار دیگر در فهرست کشورهای درحال جنگ وارد کرده است.

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرده، آماری که گسترش جنگ در افغانستان را نشان می‌دهد شامل خشونت‌های مذهبی در «کابل» نیز می‌شود؛ حملات تروریستی در اماکن مذهبی در کابل منجر به جان باختن و مجروح شدن صدها غیرنظامی در سال جاری شده است.

افزون براین در گزارش اوچا آمده است که مسئولان اداره بهداشت این سازمان در سال جاری، ۶۹ هزار بیماری تروما در افغانستان را به ثبت رسانده اند که نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۲۱ درصد افزایش داشته است. 

تروما به یک جراحت بدنی شدید یا شوک بحرانی وارد شده بر فرد اطلاق می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا