جهان

اسلام‌ستیزترین کشور اروپایی کجاست

مسلمانان در اسلام‌ستیزترین کشور اروپایی هیچ رسانه‎ای در اختیار ندارند و هر آنچه در رسانه‌ها از اسلام عنوان می‌شود یک تصویر منفی است.

 

مسلمانان در اسلام‌ستیزترین کشور اروپایی هیچ رسانه‎ای در اختیار ندارند و هر آنچه در رسانه‌ها از اسلام عنوان می‌شود یک تصویر منفی است.

لهستان جزء اسلام‌ستیزترین کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، چرا که بیشتر مردم آن به ویژه با آغاز ورود پناهندگان سوری در سال ۲۰۱۵ میلادی به این کشور، با حضور اسلام و مسلمانان در جامعه خود مخالف بوده‌اند. 

با این وجود، مرکز اسلامی شهر «ورشو»، پایتخت لهستان به برگزاری برنامه‌های دینی به منظور معرفی اسلام و اقدامات فرهنگی با هدف تقویت گفت‌و‌گوی ادیان ادامه می‌دهد. 

«علا ویرزیباکا»، یکی از مسئولان مرکز اسلامی شهر ورشو در این باره گفت: با وجود این که همه لهستان را یک کشور مسیحی می‌پندارند، اما مرکز اسلامی ورشو تلاش می‌کند که ریشه‌های فرهنگی متنوع و اقلیت‌های دینی مختلف در این کشور را نمایان سازد. 

وی با بیان این که بیشتر شهروندان لهستانی هیچ آشنایی با مسلمانان ندارند و همین امر موجب روی‌آوردن آنها به دشمنی و مقابله با اسلام شده است، تصریح کرد: در حال حاضر جوانان فعال، تلاش می‌کنند با کمپین‌های مختلف به رویکرد تنفرآمیز علیه اسلام و مسلمانان پایان دهند. 

بر اساس گزارش ها ۳ درصد از شهروندان لهستانی حتی یک مسلمان را نمی‌شناسند و اقلیت مسلمان تنها یک درصد از مجموع ساکنان محلی را تشکیل می‌دهند. 

همچنین، «ماریا بابینسکا»، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه ورشو در پژوهش علمی جدید خود تأکید کرد: ۶۰ درصد از هزار لهستانی شرکت‌کننده در نظرسنجی بر این باورند که اسلام یک دین قدیمی است که هیچ جایگاهی در جامعه لهستان ندارد. 

در همین رابطه، امام جماعت مرکز اسلامی ورشو تصریح کرد: مسلمانان در لهستان هیچ رسانه‎ای در اختیار ندارند و هر آنچه در رسانه‌ها از دین ما عنوان می‌شود، یک تصویر منفی است که همین امر سبب‌شده برخی به اقدامات اسلام‌ستیزانه روی آورند. 

همچنین در نظرسنجی انجام‌شده توسط مؤسسه تحقیقات بین‎المللی «چاتام هاوس» لندن مشخص شده است که بیش از ۱۰ هزار شهروند از ۱۰ کشور اروپایی، مخالف ورود مهاجران مسلمان به کشور خود هستند که لهستان با کسب ۷۱ درصد و اتریش با ۶۵ درصد در صدر این کشورها قرار دارند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا