جهان

کشف لباس های منقوش به نام الله و علی از مقبره وایکینگ ها در سوئد

لباس‌های منقوش به نام «الله» و «علی» از بناهای باستانی سوئد کشف شد. 

 

لباس‌های منقوش به نام «الله» و «علی» از بناهای باستانی سوئد کشف شد. 

در کاوش هایی از یکی از مقابر «وایکینگ ها» مربوط به قرن نهم میلادی در جزیره «بیرکا» در سوئد، لباس هایی منقوش به نام های «الله» و «علی» کشف شده است.

کشف این لباس هایی ابریشمی از مقابر واکینگ ها که نام های «الله» و «علی» به خط کوفی بر روی آنها نوشته شده، می تواند نشانه ای از ارتباطات میان اسلام و شمال اروپا در دهه ها و سده های نخستین پس از ظهور اسلام باشد.

«آنیکا لارسن» مورخ و یکی از محققان باستان شناسی دانشگاه «اوپسالا» سوئد در این باره گفته است: این کشف جدید می تواند نشانه ای از توجه وایکینگ ها به اسلام و وجود باور به بهشت در میان برخی از آنها باشد.

به گفته این محقق سوئدی احتمالا کشف جدید نشان دهنده این است که وایکینگ ها تحت تاثیر اندیشه اسلام بوده و تمایل داشته اند با پوشاندن این لباس ها بر روی مرده هایشان آنها را راهی بهشت کنند.

به گفته این محقق سوئدی لباس های کشف شده از چند هفته دیگر برای مدت چند ماه در موزه ای به نمایش عموم گذاشته خواهد شد.

گفتنی است دو سال پیش نیز در کاوش های باستان شناسی از مقبره ای متعلق به وایکینگ ها در جزیره «بیرکا» یک انگشتر نقره که لفظ جلاله «الله» روی آن حکاکی شده بود از داخل تابوت یک زن کشف شد.

کشف جدید ابعاد بیشتری از ارتباطات احتمالی بین وایکینگ ها و مسلمانان در دهه ها و سده های نخست پس از ظهور اسلام را روشن می کند.

وایکینگ ها که قرن ها در مناطقی از شمال اروپا (اسکاندیناوی) می زیسته اند ـ بر اساس آیین و رسومشان ـ مُرده های خود را با لباس کامل، وسایل و جواهرات شان دفن می کرده اند.

 

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا