جهان

درخواست دالایی لاما از سوچی برای حل‌وفصل مسالمت‌آمیز بحران روهینگیا

رهبر معنوی بوداییان تبت، خواستار یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای بحران مسلمانان روهینگیا شد.

 

رهبر معنوی بوداییان تبت، خواستار یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای بحران مسلمانان روهینگیا شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه «دالایی لاما» رهبر دینی بوداییان تبت ضمن ابراز نگرانی از خشونت های اخیر در میانمار از «آنگ سان سوچی»، مشاور دولت این کشور خواست برای بحران مسلمانان روهینگیا یک راه حل مسالمت آمیز پیدا کند.

بر اساس این گزارش، دالایی لاما در نامه ای به سوچی که اداره امور دولت میانمار را در دست دارد و در واکنش به خشونت های سه هفته اخیر در ایالت مرزی راخین در غرب این کشور، آورده است: از شما و همکارانتان می خواهم برای بازسازی روابط دوستانه میان مردم با روحیه صلح و آشتی، به سوی تمامی اجزای جامعه دست دراز کنید.

همچنین در نامه رهبر دینی بوداییان تبت به مشاور دولت میانمار که هر دو برنده جایزه صلح نوبل هستند، آمده است، پرسش هایی که از من پرسیده می شوند، باعث می شود به این باور برسم که بسیاری از افراد نمی توانند این مسئله را درک کند که چگونه ممکن است آن چه به نظر می رسد مسلمانان در معرض آن قرار می گیرند، در یک کشور بودایی همانند میانمار روی دهد.

پیشتر نیز، دو برنده دیگر جایزه صلح نوبل یعنی «ملاله یوسف زی» از پاکستان و «دزموند توتو» از آفریقای جنوبی نیز از سوچی خواسته بودند که در رابطه با بحران مسلمانان روهینگیا در میانمار در سطح یک برنده جایزه مذکور فعالیت کند.

در پی خشونت های ارتش میانمار و بودایی های افراطی، تنها طی چند ماه گذشته بیش از 300 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش گریخته اند که در وضعیتی بسیار سخت در حال گذران زندگی هستند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا