جهان

حذف نمازخانه از دانشگاه‌های ایالت «نیدرزاکسن» آلمان

با تصمیم مسئولان دانشگاهی در ایالت «نیدرزاکسن» آلمان اتاق‌هایی که پیش‌تر به عنوان نمازخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت، دیگر این کارایی را نخواهد داشت.

 

با تصمیم مسئولان دانشگاهی در ایالت «نیدرزاکسن» آلمان اتاق‌هایی که پیش‌تر به عنوان نمازخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت، دیگر این کارایی را نخواهد داشت.

در برخی از دانشگاه‌های آلمان فضایی به نام «اتاق سکوت» در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد که کارایی این اتاق اوایل تنها برای استراحت کوتاه و فضایی برای آرامش یافتن بود. 

 در دو سال گذشته با توجه به افزایش دانشجویان مسلمان در آلمان به ویژه در برخی از ایالات مانند «نوردراین ـ وستفالن» و «نیدرزاکسن» دانشجویان به دلیل کمبود فضای مناسب و عدم دسترسی به مساجد در محیط دانشگاهی، از این اتاق‌ها به عنوان نمازخانه استفاده می‌کردند. 

این اقدام با واکنش برخی از مسئولان و سایر دانشجویان مواجه شده و بحث هایی را بوجود آورد. 

پس از بالا گرفتن این بحث میان این افراد، دانشگاه‌ها اقدام به بستن اتاق‌ها کرده و موجب اعتراض دانشجویان مسلمان شدند. 

مسئولان دانشگاه‌ها با اقدامی تقریبا مشابه در چند مرکز آموزشی اعلام کردند که ما باید به بی طرفی در برخورد با ادیان پایبند باشیم و غیر از مسلمانان، دانشجویانی از سایر ادیان نیز در دانشگاه‌ها حضور دارند. 

اگرچه این موضع چندان مورد قبول دانشجویان مسلمان نبود، اما به طور کامل نیز مشکلات را حل نکرد. 

 اخیرا مسئولان دانشگاهی در ایالت «نیدرزاکسن» نیز با بیانیه‌ای مشترک تصمیم گرفتند که اتاق‌های سکوت را دوباره افتتاح کنند، ولی هیچ استفاده‌ای به عنوان فضای عبادتگاهی یا نمازخانه‌ای از آن نمی شود. 

شایان ذکر است، در این ایالت «نیدرزاکسن» این مکان‌ها با حمایت جوامع مسیحی و یهودی تأسیس می‌شوند.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا