جهان

لزوم اعطای حق شهروندی به مسلمانان روهینگیا

رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که میانمار باید به اقلیت‌ مسلمان روهنگیایی، حق شهروندی اعطا نموده و آنها را شهروندان رسمی میانمار بداند.

 

رئیس آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که میانمار باید به اقلیت‌ مسلمان روهنگیایی، حق شهروندی اعطا نموده و آنها را شهروندان رسمی میانمار بداند.

«فیلیپو گراندی» کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل در این سفر رسمی به میانمار در جنوب‌شرق آسیا با ساکنان شهرهای «سیتوه» و «مانگداو» در ایالت راخین میانمار که محل اقامت جمعیت مسلمانان روهینگیاست،‌ دیدار کرد.

او همچنین با آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار هم دیدار و گفت‌وگو داشت.

فیلیپو «گراندی» درباره اهداف سفرش به خبرنگاران گفت: مهم است که روی اعطای حق شهروندی به این جامعه مسلمان که سال‌هاست از حق شهروندی محروم مانده‌اند، کار کنیم.

دولت میانمار حدود یک میلیون روهینگایی را مهاجر غیر قانونی از بنگلادش می‌داند و به آنها حق شهروندی نمی‌دهد؛ این در حالی است که خانواده‌های روهنگیایی نسل‌هاست در آنجا زندگی می‌کنند. کمیسیونر عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین گفت، سرمایگذاری بیشتر در این منطقه لازم است.

او افزود: اینجا یکی از فقیرترین ایالات میانمار است و نیاز فوری برای توسعه سرمایه‌گذاری که باید دو گروه باشد، وجود دارد.

ایالت راخین در غرب میانمار از زمان پایان حکومت «خونتا» شاهد بدترین نوع خشونت‌های مذهبی در این کشور عمدتا بودایی‌نشین بوده است. از سال ۲۰۱۲ صدها مسلمان روهنگیایی جان خود را از دست داده و بیش از ۱۴۰ هزار تن بی‌خانمان شدند.

 

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا