جهان

دیده بان حقوق بشر بر ضرورت توقف فروش تسلیحات به عربستان تاکید کرد

دیده بان حقوق بشر از نخست وزیر استرالیا خواست تا به خاطر جنایات هولناک ائتلاف تحت سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن، فروش تسلیحات نظامی به ریاض را فوراً متوقف کند.

 

دیده بان حقوق بشر از نخست وزیر استرالیا خواست تا به خاطر جنایات هولناک ائتلاف تحت سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن، فروش تسلیحات نظامی به ریاض را فوراً متوقف کند.

«الین پیرسون» مدیر گروه دیده بان حقوق بشر در استرالیا، ضمن اعتراض به فروش سلاح به عربستان سعودی، گفت: «مالکولم ترن بول»  ـ نخست وزیر استرالیا ـ درست وقتی که باید از اهرمِ استرالیا به منظور اعمال فشار بر ریاض برای پایان دادن به حملات هولناک در یمن استفاده می کرد، با فروش تسلیحات نظامی به عربستان موافقت کرد.

وی افزود: تا زمانی که تحقیقاتی موثق درباره این حملات انجام نشود و تا زمانی که این حملات هولناک ادامه دارد، استرالیا باید فروش تسلیحات و تجهیزات به این عربستان سعودس را متوقف کند و توقف فروش تجهیزات نظامی به این کشور، حامل این پیام جدی برای آنها ست که دولت استرالیا به لزوم رعایت قوانین جنگی نتعهد بوده و مردم نیز نگران جان غیر نظامیان یمنی هستند.

«پیرسون» همچنین خاطر نشان کرد: استرالیا، باید جزییات مربوط به تسلیحات و تجهیزات نظامی را که به سایر اعضای ائتلاف تحت سرکردگی عربستان سعودی در جنگ یمن فروخته است، منتشر کند.

بر اساس گزارش ها، وزارت دفاع استرالیا سال گذشته با صدور چهار نوع ادوات نظامی به عربستان سعودی موافقت کرد، اما درباره نوع یا مقدار این تجهیزات و تسلیحات فروخته شده اطلاعاتی منتشر ننمود.

تاکنون درباره جنایات و تخلفات این ائتلاف از «قوانین زمان جنگ» تحقیقی صورت نگرفته و تقریبا هیچ اطلاعاتی درباره کشورهاییکه به طور مستقیم این تخلفات را انجام داده اند، وجود ندارد.

هواپیماهای پنج کشور عربستان سعودی، امارات عربی متحده، قطر، کویت و بحرین به همراه دیگر اعضای ائتلاف یعنی کشورهای مغرب، اردن، سودان و آمریکا در این حملات مشارکت دارند و سومالی نیز اجازه استفاده از پایگاه‌های نظامی خود برای حمله به یمن داده ‌است. 

این ائتلاف از پاکستان نیز برای پیوستن به خود دعوت کرده، اما پاکستان هنوز این دعوت را نپذیرفته است.

جنگ یمن تا کنون جان ده ها هزر غیر نظامی را گرفته و یا آنها را مجروح ساخته، که بسیاری از این جراجت ها منجر به نقص عضو همیشگی برای غیر نظامیان شده است.

 

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا