مرجعیت شیعه

حضرت آیت الله العظمی شیرازی: جوانان را بر پایه ی اعتقادات، اخلاق، تاریخ و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام بپرورانید

در آینده هریک از آنان هزار تن را به سوی اهل بیت علیهم السلام هدایت خواهد کرد و اگر یک جوان بر خلاف آموزه و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و بر اساس اعتقادات فاسد و منحرف کننده پرورش یابد، در آینده بسیاری از جوانان را منحرف خواهد کرد

 

shiawaves2486.jpg - 109.73 kb

به گزارش شیعه ویوز ، جمعی از نمایندگان مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی مدظله العالی در شهر بصره ی عراق و نیز برخی از مسئولان و اعضای مؤسسه ی فرهنگی اهل بیت علیهم السلام در شهر مقدس قم با معظم له دیدار کردند. 

مرجع عالیقدر در این دیدار ضمن تبیین سابقه حضور هزاران تن از علما و بزرگان شیعه در شهر بصره که شیعیان را به سمت فرهنگ اهل بیت علیهم السلام سوق می دادند و بر تبلیغ مذهب تشیع همت می گماردند، سابقه اقامه عزا و برپایی شعائر الهی در آن دیار را ستودند و افزودند: در گذشته بصره و روستاها و باغستان های آن میزبان مراسم سوگواری و مجالس حسینی بود و این، بیش از آن چیزی بود که در سراسر عراق، از جمله نجف اشرف، کربلای معلی، بغداد، کاظمین و سامرای مقدس برگزار می شد. آری، پیشینیان منطقه بصره چنین فعالیت داشتند و در نتیجه ی این فعالیت گسترده، مجالس حسینی با آن فشردگی در بصره برگزار می شد. 

حضرت آیت الله العظمی شیرازی مدظله العالی با تأکید بر غنیمت شمردن عمر و لحظات زندگی فرمودند: هر انسانی روزی به دیدار پروردگار خویش خواهد رفت. بنابراین باید در این دنیا بکوشد تا در سرای دیگر حسرت نخورد یا افسوس و حسرتش حدّاقلی باشد. 

ایشان خطاب به علما و فضلای بصره عراق فرمودند: کسانی که پیش از شما زیسته اند و از عهده ی وظیفه و مسئولیت های خود در راه هدایت مردم برآمده اند، همگی با هر نیت و مقدار فعالیت و اخلاقی که داشتند به سوی پروردگار خود شتافته اند. امروزه شما و امثال شما و دیگر علما، خطبا و فضلا نسبت به هدایت مردم به سوی فرهنگ اهل بیت علیهم السلام مسئولیت دارید. 

ایشان تأکید نمودند: امروز شما نسبت به نسل آینده و سرنوشت آن مورد آزمون قرار گرفته اید، پس ببینید نسبت به مسئولیت خود در قبال اهل بیت علیهم السلام چگونه از عهده ی امتحان برخواهید آمد. آنچه در این معنا بسیار مهم است عمل به وصیت مولایمان امام صادق علیه السلام می باشد و آن، گرد آوردن جوانان بر محور اهل بیت علیهم السلام است تا جوانان فردا در مسیر شما قرار بگیرند، نه آن که از چارچوب و محدوده ی اهل بیت علیهم السلام خارج شوند. 

مرجع عالیقدر تأکید کردند: جوانان خود را بر پایه ی اعتقادات، اخلاق، تاریخ و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام بپرورانید و نگذارید حتی یک تن از آنان از دست برود. پسران و دختران محصل، دانشجو، طلبه، کارگر و کارمند را دریابید و بدانید که اگر این قشر از جامعه بر پایه ی اهل بیت علیهم السلام پرورش یابد، در آینده هریک از آنان هزار تن را به سوی اهل بیت علیهم السلام هدایت خواهد کرد و اگر یک جوان بر خلاف آموزه و فرهنگ اهل بیت علیهم السلام و بر اساس اعتقادات فاسد و منحرف کننده پرورش یابد، در آینده بسیاری از جوانان را منحرف خواهد کرد. 

ایشان افزودند: تردیدی نیست که چنین فعالیتی مشکلات و سختی هایی در پی دارد، اما ارزش تحمل مشکلات و تنگناها را دارد، فراتر این که چنین فعالیتی مسئولیتی است که بر عهده ی همگان نهاده شده است. در حدیث شریف آمده است: «کلکم راع وکلکم مسئول عن رعیته؛ همگی تان سرپرستانید و همگی تان نسبت به زیردستان خود مسئولید». 

پر واضح است که مسئولیت علما در این زمینه بسیار سنگین و بزرگ و در عین حال مقام شان برتر و بالاتر است. از این رو شما باید با جدیت در این مسیر بکوشید و همت بگمارید و اخلاق نیکو، اخلاص نکوتر و فعالیت بیشتر را در سامان دادن و گرد آوردن جوانان بصره پیرامون اهل بیت علیهم السلام مدّ نظر قرار داده، به کار بندید. 

معظم له تأکید کردند: عراق همیشه شاهد حضور مردم بسیاری از دیگر کشورها برای زیارت امام حسین علیه السلام و حضرت امیرمؤمنان علی علیه السلام و دیگر عتبات مقدس است. در نتیجه ی چنین حضوری، آنان با جوانان عراق در تماس خواهند بود، لذا اگر جوان عراقی، به ویژه جوانان بصره، مؤمن، خوش اخلاق و فعال باشند، میهمانان تحت تأثیر قرار گرفته و از آنان الگو می گیرند و این به معنای اثر گذاری جهانی است. 

ایشان فرمودند: نقش شما بسیار سخت و مهم تر است و البته در عین حال این سختی ها اهمیت و پاداش بزرگی نزد خدای متعال دارد و هرچه کار سخت تر و سنگین تر باشد نتیجه ای در خور و بهتر خواهد داشت. 

گفتنی است که پس از بیانات و رهنمودهای مرجع عالیقدر، شماری از میهمانان سؤالات گوناگون از مسئولان دفتر معظم له داشتند، از جمله این که: نظر مرجع عالیقدر درباره ی انتخابات آینده ی عراق چیست؟ 

پاسخ این بود که عراق در موقعیت پر خطری قرار دارد، لذا تمام ملت عراق باید در انتخابات شرکت کنند و معظم له کسی را به لیست خاصی دعوت نمی کند، بلکه ملت خود باید در این باره تحقیق کنند. 

در پایان این دیدار، هنرمند عراقی آقای سیف البصره تابلویی نفیس که بر آن واقعه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها را ترسیم نموده بود را به مرجعیت جلیل القدر شیعه تقدیم کرد.

 

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا