مرجعیت شیعه

سالروز ارتحال آیت الله العظمی سید میرزا مهدی شیرازی قدس سره

28شعبان، مصادف است با سالروز وفات آیت الله العظمی سید میرزا مهدی شیرازی قدس سره از زعما و مراجع بزرگ جهان تشیع و پدر مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله. 

28شعبان، مصادف است با سالروز وفات آیت الله العظمی سید میرزا مهدی شیرازی قدس سره از زعما و مراجع بزرگ جهان تشیع و پدر مرجعیت شیعه آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی مدظله. 

به گزارش شیعه ویوز، آن مرجع بزرگ در سال 1304 هـ. ق، در شهر مقدس کربلا تولد یافته و در کودکی پدر بزرگوارش مرحوم سید میرزا حبیب اللّه شیرازی دار فانی را وداع گفت؛ از این رو ایشان تحت سرپرستی مادر و برادر بزرگشان سید عبداللّه بزرگ شدند. 

آن عالم بزرگ، ادبیات و مراحل اوّلیه علوم دینی را در حوزه علمیه کربلا فرا گرفته و سپس برای مدتی طولانی به شهر مقدس کاظمین و سامرا عزیمت نموده و پس از اندکی توقف در کربلا به نجف  هجرت کردند.

ایشان نزدیک به بیست سال در شهر مقدس نجف اقامت گزیده و پس از آن مجددا به شهر مقدس کربلا بازگشته و تا آخر عمر در آنجا ماندند.

این فقید سعیز نزد علما و مراجع بزرگواری همانند: شیخ محمد تقی شیرازی، میرزا علی آقا شیرازی، حاج آقا رضا همدانی صاحب «مصباح الفقیه»، سیدمحمد کاظم طباطبایی یزدی صاحب «عروة الوثقی»و آخوند خراسانی صاحب «کفایة الاصول» تلمذ نمودند. 

ایشان همچنین به همراه عده ای از علمای بزرگ آن زمان از جمله سید محمد هادی میلانی، حاج شیخ محمدرضا اصفهانی، سید زین العابدین کاشانی، شیخ کاظم شیرازی، در بحث های علمی مرجع بزرگوار آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی قدس سره نیز شرکت می نمودند.

 مرجعیت این مرجع شیعه در سال‌های 1365و1366 هـ. ق، پس از ارتحال آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی و آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی پدیدار گشت و پس از اندک زمانی مرجعیتشان رو به گسترش نهاد تا جایی که پس از آیت الله العظمی سیدحسین بروجردی از ایشان، به عنوان مرجع عام  یاد می شد.

امّا تقدیر این گونه رقم خورد که ایشان در 28 شعبان سال 1380 هـ ق، و حدود یک ماه و نیم قبل از وفات آیت الله العظمی بروجردی دار فانی را وداع گویدند. 

گفتنی است، آن مرجع بزرگ در نهضت‌های اجتماعی-سیاسی بسیاری حضور داشتند که از جمله آنها می توان به، انقلاب معروف 1920 در عراق، نهضت آیت الله العظمی قمی قدس سره که برای بازگرداندن امور دینی به جای قانونی اش به ایران مسافرت کردند و صدور فتوا بر ضد کمونیست ها در آن سال ها در عراق اشاره نمود. 

ایشان همچنین پایه گزاری جشن میلاد امیرمومنان علی علیه السلام در شهر مقدس کربلا را به انجام رسانید که پس از آن در شهرهای نجف، حله، بغداد، سامرا و سایر شهرهای عراق با هدف مبارزه با کفر و الحاد، مرسوم شد.

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا