مرجعیت شیعه

بیانیه بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی به مناسبت خجسته زادروز امیرمؤمنان علیه السلام

در آستانه زادروز مبارک امیرمؤمنان حضرت علی بن ابی طالب علیهما السلام در سیزدهم ماه رجب، بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای صادر کرد. در بخش هایی از این بیانیه آمده است: 

 

در آستانه زادروز مبارک امیرمؤمنان حضرت علی بن ابی طالب علیهما السلام در سیزدهم ماه رجب، بنیاد جهانی آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای صادر کرد. در بخش هایی از این بیانیه آمده است: 

فرارسیدن ماه رجب را تبریک می گوییم؛ ماهی که خدای متعال دروازه رحمت خود را بر بندگان خود می گشاید و باران رحمت خویش را بر آنان فرو می فرستد. با تضرع و خشوع از حضرتش می خواهم که در این ماه پرفضیلت ما را مشمول رحمت بی کران و بی پایان خود قرار دهد.

همان گونه که می دانیم مهم ترین مناسبت این ماهِ پرفضیلت، میلاد باسعادت امیرمؤمنان حضرت علی علیه السلام در روز سیزدهم رجب است که در خانه خدا، کعبه مشرفه دیده به جهان گشودند. در حالی این مناسبت شکوهمند فرا می رسد که جامعه بشری در سرگشتگی بزرگی قرار گرفته و در مشکلات خود سردرگم و کورکورانه دست و پا می زند و از یافتن راه حلی برای گرفتاری خود ناتوان مانده است. منازعات و درگیری های نظامی و جنگ های مسلحانه جوی های خون به راه انداخته است، آمار قربانیان قحطی و گرسنگی و بیماری افزایشی مستمر و پیوسته دارد، فروپاشی و سیر قهقرایی اوضاع اقتصادی روز به روز وخیم تر و گسترده دامن تر می شود و به علت سیاست های کلان، اما غلط اقتصادی و پولی، شکاف بین طبقه ثروتمندان و مستمندان فزونی می گیرد.

مسلمانان به ویژه شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام می توانند برای تمام این شرایط و فراتر از آن نیز راه حل هایی ارائه دهند، مشروط به اینکه به سرچشمه و آبشخور زلال دانش و سیره و الگویی بازگردند که امیرمؤمنان علیه السلام در دولت خود ارائه داده و اجرا کردند و توانستند عمده مشکلات: سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اخلاقی نابسامانی را که به ارث برده بودند برطرف نمایند.

بجا و بایسته است که این مناسبت بزرگ و فرصت بی نظیر را مغتنم شمرده، با استفاده از آن برای حل مشکلات جامعه بشری راهکارهایی کارآمد به شرح زیر ارائه کنیم:

1) نشر ویژگی ها و تفصیلات دولت امیرمؤمنان علیه السلام و معرفی کامل استراتژی های آن حضرت که در سطوح گوناگون اعمال می کردند. 

2) تأسیس و راه اندازی و حمایت از شبکه های ماهواره ای به زبان های گوناگون تا از این رهگذر اندیشه های نورانی حکومت اسلام ناب و اصیل که رسول خدا صلی الله علیه وآله و حضرات امامان معصوم علیهم السلام به آن عمل می کردند برای جوامع بشری تبیین و روشن شود و گسترش یابد.

3) جوامع بشری بر مبنای: محبت، صلح، اصول دمکراسی، احترام به حقوق بشر و احترام به چندگونگی رنگ و نژاد و قومیت و ارزش های زندگی مسالمت آمیز تربیت شوند.

4) از تمام حاملان اندیشه سالم و فرهنگ انسانی مانند: اندیشمندان و صاحبان قلم و سخنوران دعوت می کنیم برای نشر و معرفی فرهنگ و تمدن اسلامی با شبکه های ماهواره ای همکاری کنند.

5) از همگان خواسته می شود که وحدت کلمه را سرلوحه برنامه های خود قرار داده، از مسائل اختلافی که بنیانِ وحدت صفوف اسلامی، به ویژه وحدت شیعیان را فروریخته و آن را به پراکندگی بدل می کند دوری کنند.

دیگر خواسته این بنیاد از همگان آن است که از اتهام و دشنام گویی و ناسزا پراکنی و مطرح کردن اموری که برای جامعه اسلامی و به ویژه برای جهان تشیّع زیانبار و ویرانگر است دوری کنند.

از خدای متعال مسئلت داریم که جوامع بشری را از درد و رنج و مشکلات دور نگاه دارد و ما را از کسانی قرار دهد که به وسیله آنان دین پاک خود را یاری می فرماید که او شنوای اجابت کننده است.

 بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن

 

اخبار مرتبط

دکمه بازگشت به بالا